Trwa ładowanie...

Picie czerwonego wina jest zdrowe. Ważna jest ilość

Avatar placeholder
14.12.2018 08:59
Po czerwone wino należy sięgać z umiarem
Po czerwone wino należy sięgać z umiarem (123rf.com)

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda opublikowali badania, z których wynika, że regularne picie czerwonego wina ma korzystny wpływ na zdrowie i sprawia, że rzadziej odwiedzamy lekarza.

1. Jeden kieliszek na zdrowie

W badaniu przeprowadzonym we Włoszech udział wzięło 21 tys. mężczyzn i kobiet. Okazało się, że osoby, które po posiłku wypijały 125 ml wina i przestrzegały zasad diety śródziemnomorskiej, rzadziej zgłaszały się do lekarza z powodu różnych dolegliwości w porównaniu z osobami, które piły mocniejsze alkohole lub niezdrowo jadły.

W ciągu 6 lat badań hospitalizowanych było 13 tys. osób ze średnią wieku 56 lat. Naukowcy odkryli również, że osoby które w ogóle nie piły, były 11 proc. częściej hospitalizowane niż osoby, które wypijały jeden kieliszek wina dziennie.

Z poprzednich badań wynika również, że czerwone wino, pite z umiarem, wspomaga pracę układu krążenia i jest dobre dla serca.

Zobacz film: "5 powodów, dla których warto pić czerwone wino"

Kierownik badań doktor Ken Mukamal przestrzega jednak przed myśleniem, że każdy abstynent powinien zacząć pić czerwone wino, żeby być zdrowszy.

2. Tajemnica czerwonego wina

Czerwone wino zawiera cenne flawonoidy - antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki. Dzięki temu chronią komórki przed uszkodzeniami i opóźniają proces starzenia się. Flawonoidy mają działanie przeciwmiażdżycowe, ponieważ zapobiegają odkładaniu się cholesterolu LDL w naczyniach krwionośnych. Wzmacniają także układ odpornościowy i korzystnie wpływają na pracę mózgu. Zawartość flawonoidów uzależniona jest od szczepu winogron, regionu uprawy i techniki stosowanej przy wyrobie wina.

Czerwone wino jest też źródłem potasu, magnezu, wapnia, żelaza, kwasów organicznych, aminokwasów i błonnika.

Wino może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie, ale trzeba pić je z umiarem, nie więcej niż lampkę wina dziennie. Większa ilość wypita jednorazowo, nie dość, że nie pomoże, to jeszcze może nam zaszkodzić. Nadmiar alkoholu obciąża wątrobę i trzustkę, a także utrudnia wchłanianie witaminy D.

Alkoholu unikać muszą kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby chore na cukrzycę i astmatycy. Nie zaleca się też picia alkoholu osobom z chorobami trzustki i wątroby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze