Picie gorących napojów znacznie zwiększa ryzyko raka przełyku. Badania
Naukowcy znaleźli związek między piciem gorących napojów a zwiększeniem ryzyka zachorowania na raka przełyku. Swoje obserwacje opublikowali w ''International Journal of Cancer''. Dlaczego gorące napoje są takie groźne?
1. Gorące napije a ryzyko raka przełyku
Badanie dotyczące zwyczajów picia gorących napojów wśród 50 045 osób w wieku od 40 do 75 lat, zamieszkujących północno-wschodni Iran ujawniło kilka ciekawych faktów. Badanie odbywało się od 2004 do 2017 roku.
Zobacz też: Napoje energetyczne nie są dla dzieci. Sprawdź, dlaczego nie mogą ich pić
W tym czasie wśród uczestników badania zidentyfikowano 317 nowych zachorowań na raka przełyku. Eksperci stwierdzili, że picie 700 ml herbaty dziennie w temperaturze 60ºC i wyższej, zwiększa ryzyko wystąpienia raka przełyku o 90 proc. w porównaniu z osobami, które piją chłodniejsze napoje.
2. Poczekaj aż ostygnie zanim wypijesz
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (należąca do WHO) zakwalifikowała picie bardzo gorących napojów (powyżej 60ºC) jako czynnik potencjalnie rakotwórczy.
Badania opublikowane w ''International Journal of Cancer'' potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia naukowców. Eksperci przestrzegają przed piciem bardzo gorących napojów i sugerują, żeby poczekać aż ostygną.
Georginia Hill, specjalistka ds. informacji o zdrowiu w Cancer Research UK powiedziała, że większość osób w Wielkiej Brytanii pije herbatę o znacznie niższej temperaturze. ''Jeśli pozwalasz herbacie ostygnąć lub dodajesz do niej zimne mleko, prawdopodobnie nie zwiększasz ryzyka zachorowania na raka przełyku'' – dodała w jednym z wywiadów.
Według ekspertki znacznie gorsze jest palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu, a także siedzący tryb życia. Tak czy inaczej możemy ''dmuchać na zimne'', a raczej na gorące. Pozwólmy naszej herbacie odrobinę przestygnąć zanim ją spożyjemy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl