Trwa ładowanie...

Po porodzie wzrasta ryzyko raka piersi. Chyba, że masz mniej niż 25 lat

Avatar placeholder
03.12.2021 00:50
Szacuje się, że 50 Polek dziennie dowiaduje się, że ma raka piersi
Szacuje się, że 50 Polek dziennie dowiaduje się, że ma raka piersi (123RF)

Rak piersi to nowotwór, który najczęściej dotyka kobiety. Najnowsze amerykańskie badania dowodzą, że w grupie ryzyka znajdują się pacjentki, które urodziły pierwsze dziecko po ukończeniu 35. roku życia.

spis treści

1. Badania nad rakiem piersi

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Karolinie Północnej przeprowadzili badania, w których wzięło udział prawie 900 tys. kobiet. Postanowili sprawdzić zależność między rakiem piersi, a wiekiem, w którym zaszły w ciążę.

Badania dowiodły, że kobiety, które urodziły pierwsze dziecko po ukończeniu 35. roku życia, były bardziej narażone na zachorowanie na raka piersi niż ich bezdzietne rówieśniczki. Co więcej, okazało się, że kobiety, które urodziły dzieci wcześniej nie chorowały tak często.

2. Rak piersi

Zobacz film: "Matka poddała się podwójnej mastektomii"

Co ciekawe, amerykańskie badania wykazały, że ryzyko zachorowania na raka było aż o 80 proc. wyższe u kobiet, które były matkami. Tendencja ta utrzymywała się, aż do 50. roku życia badanych pacjentek. Potem ryzyko rozwoju komórek nowotworych zwiększa się z powodu zmian hormonalnych w okresie menopauzy. Z kolei najmniej zachorowań odnotowano w grupie kobiet, które urodziły pierwsze dziecko przed ukończeniem 25. roku życia.

Rak piersi stanowi aż 20 proc. wśród wszystkich onkologicznych problemów. Statystyki mówią, że codziennie 50 Polek dowiaduje się, że cierpi właśnie na tę chorobę. Na podstawie obecnych danych mówi się, że co 14. Polka zachoruje. W leczeniu istotną rolę odgrywa szybkość postawienia diagnozy. Niestety statystyki nie są optymistyczne. Niektóre źródła podają, że prawie połowa dorosłych Polek nie bada się regularnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze