Trwa ładowanie...

Podali to uczniom zamiast mleka. Dzieci mają poparzone usta i gardła

Avatar placeholder
19.06.2022 16:24
W wyniku incydentu jeden z uczniów został skierowany do szpitala
W wyniku incydentu jeden z uczniów został skierowany do szpitala (Getty Images)

Dwunastu uczniów uczęszczających do szkół podstawowych w Juneau na Alasce, wypiło uszczelniacz podłogowy zamiast mleka. W związku z tym zdarzeniem jeden z nich musiał być hospitalizowany.

spis treści

1. Uszczelniacz zamiast mleka

Do niebezpiecznego w skutkach incydentu doszło w ramach letniego programu opieki. Uczniowie, którym w założeniu podano na śniadanie mleko, zaczęli narzekać na jego smak. Skarżyli się na pieczenie w ustach i gardle.

W oświadczeniu wydanym przez władze placówki, w której doszło do zatrucia, czytamy, że pracownicy zareagowali natychmiast "smakując mleko oraz sprawdzając etykietę na pojemniku". Ponadto personel "zakazał uczniom spożywania tej substancji".

Okazało się, że zaserwowane dzieciom "mleko" było w rzeczywistości uszczelniaczem do podłóg.

Kierownik placówki powiadomił o zajściu rodziców i skontaktował się z kontrolą zatruć.

Z opublikowanego oświadczenia dowiadujemy się również, iż w wyniku incydentu jeden z uczniów został skierowany do szpitala, natomiast dwóch innych zostało odebranych przez rodziców. Oni również mieli udać się do lekarza w celu uzyskania porady medycznej. Stan zdrowia pozostałych poszkodowanych nie jest znany.

Zatrucia u dzieci
Zatrucia u dzieci (Getty Images)

Obecnie trwa dochodzenie w tej sprawie.

- Śledztwo trwa. Uszczelniacz jest "mleczną, białą substancją", która jest przechowywana w dużym plastikowym opakowaniu, podobnie jak mleko - poinformowała nadinspektor okręgu szkolnego, Bridget Weiss.

2. Zatrucia u dzieci

Ocenia się, że zatrucia są czwartą co do częstości przyczyną zgonów na świecie. Wśród dorosłych są to na ogół zatrucia umyślne w celach samobójczych, natomiast u dzieci najczęściej występują zatrucia przypadkowe.

Zatrucia możemy najogólniej podzielić na ostre i przewlekłe. Przedmiotem postępowania ratowniczego są głównie zatrucia ostre.

Do zatrucia może dochodzić drogą pokarmową, drogą oddechową, przez skórę i błony śluzowe oraz wyniku dożylnego podania substancji. Niezależnie od rodzaju substancji trującej, na przeżycie pacjenta ma wpływ przede wszystkim ilość przyjętej trucizny oraz czas, jaki upłynął od momentu jej przyjęcia, dlatego ogromne znaczenie ma jak najszybsze udzielenie pierwszej pomocy osobie zatrutej.

Jak pomóc dziecku, które się zatruło?

Postępowanie w przypadku zatruć zawsze opiera się na określonym schemacie. W pierwszej kolejności należy ocenić stan zatrutej osoby i zabezpieczyć jej funkcje życiowe, następnie w miarę możliwości starać się usunąć jeszcze niewchłoniętą ilość trucizny, wreszcie zneutralizować działanie już wchłoniętej substancji i prowadzić leczenie podtrzymujące w zależności od stanu pacjenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze