Trwa ładowanie...

Pojawiają się podczas gorączki. Gdy je zauważysz, biegiem do lekarza

Avatar placeholder
29.01.2023 12:25
Te objawy powinny zaalarmować rodziców
Te objawy powinny zaalarmować rodziców (Instagram)

Gorączka u dziecka pojawia się najczęściej przy infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Jednak są pewne towarzyszące jej objawy, które powinny zaalarmować rodziców dziecka i skłonić ich do konsultacji z lekarzem. Autorki instagramowego konta "tinyheartseducation" wymieniają kilka z nich.

Twoje dziecko ma gorączkę wraz z tymi objawami?
Twoje dziecko ma gorączkę wraz z tymi objawami? (Getty Images)
spis treści

1. Gorączka u dziecka

Autorki instagramowego konta "tinyheartseducation" na swoim profilu publikują medyczne treści edukacyjne - wyjaśniają, na czym polegają konkretne schorzenia, pokazują niebezpieczne objawy chorób czy prezentują sprytne triki, które powinien znać każdy rodzić. Tym razem postanowiły poruszyć temat gorączki u maluchów.

"Jeśli twoje dziecko ma gorączkę (temperaturę powyżej 38 stopni Celsjusza) wraz z tymi objawami, jak najszybciej udaj się do lekarza" - apelują ratowniczki.

Gorączka u dziecka pojawia się najczęściej przy infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Temperatura ciała maluszka potrafi zmieniać się wtedy z godziny na godzinę. Jednak gdy przekracza 38 stopni Celsjusza - wtedy należy ją obniżyć.

Gdy maluch zmaga się z gorączką, bywa marudny, apatyczny, senny, popłakuje, ma załzawione oczy, jego oddech staje się szybszy i płytszy niż zazwyczaj. Dziecko może skarżyć się, że jest mu zimno lub że ma dreszcze.

2. Te objawy powinny zaniepokoić rodziców

Jednak są objawy, które powinny skłonić rodziców do udania się z pociechą do lekarza.

Według autorek profilu "tinyheartseducation" należą do nich: ⁠ * wymioty i biegunka, które mogą być oznaką wirusowego zapalenia żołądka i jelit,

  • ️ból głowy/sztywność karku - może to być objaw zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,

  • wysypka skórna - może to być objaw odry lub zakażenia meningokokami.

⁠ Ponadto ratowniczki dodają, że "jeśli dziecko ma mniej niż trzy miesiące, źle się czuje i ma temperaturę powyżej 38 stopni Celsjusza, musi natychmiast zostać zbadane przez pediatrę⁠".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze