Trwa ładowanie...

Probiotyk ginekologiczny – kiedy i jak go stosować?

Avatar placeholder
31.03.2021 16:02
Probiotyk ginekologiczny – kiedy i jak go stosować?
Probiotyk ginekologiczny – kiedy i jak go stosować?

Probiotyki to element kuracji antybiotykowej, wspomaga również leczenie biegunek, ale to nie wszystko. Probiotyki odbudowują również mikroflorę bakteryjną pochwy. Jak stosować probiotyki ginekologiczne? Kiedy należy po nie sięgnąć?

Probiotyki to mikroelementy, które odbudowują naturalną florę bakteryjną układu pokarmowego, chronią przed złymi bakteriami, pomagają w przypadku biegunek, a także przy kuracji antybiotykowej. Dzisiejsza medycyna poszła o krok dalej i stworzyła probiotyki ginekologiczne, które odbudowują naturalną mikroflorę pochwy.

spis treści

1. Probiotyki ginekologiczne

Na rynku jest wiele rodzajów probiotyków ginekologicznych. Różnią się najczęściej formą podania. Umożliwia to dobranie odpowiedniego probiotyku do własnych potrzeb. Kobiety mogą wybierać spośród probiotyków w formie globulek dopochwowych, tabletek doustnych, tamponów probiotycznych, podpasek probiotycznych, a także probiotyków z estrogenem. Czym się charakteryzują poszczególne probiotyki ginekologiczne? Jakie jest ich działanie? W jakich infekcjach pomagają?

Istnieją także probiotyki ginekologiczne
Istnieją także probiotyki ginekologiczne (123RF)

2. Globulki dopochwowe

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Globulki dopochwowe mają szybkie działanie i szybko się uaktywniają. Zalecane w przypadku niezwłocznej odbudowy mikroflory pochwy, na przykład po antybiotykoterapii lub zabiegu w obszarze dróg rodnych. Ze względu na sposób aplikacji mogą być jednak dla niektórych kobiet mało komfortowe. Przy profilaktyce pochwy można zatem sięgnąć po tabletki doustne.

3. Tabletki doustne

Tabletki doustne mają wolniejsze działanie, ale są łatwiejsze w aplikacji. Zaleca się ich stosowanie w celu ochrony układu moczowo-płciowego. Stosowane w profilaktyce, aby zapobiegać infekcjom.

4. Tampony probiotyczne

Tampony probiotyczne stosuje się w trakcie menstruacji jak zwyczajny tampon. Wspomagają utrzymanie prawidłowego PH pochwy, ale również zmniejszają ryzyko infekcji.

Zaskakujące źródła probiotyków
Zaskakujące źródła probiotyków [6 zdjęć]

Mianem probiotyków określamy zawarte w niektórych produktach żywnościowych żywe kultury bakterii lub

zobacz galerię

5. Podpaski probiotyczne

Podpaski probiotyczne – są mniej skuteczne niż tampony probiotyczne. Kobiety, które nie preferują tamponów, mogą jednak wybrać te specjalne podpaski. Podpaski probiotyczne ochraniają błonę śluzową oraz zapobiegają przykremu zapachowi.

6. Probiotyki z estrogenem

Probiotyki z estrogenem są zalecane przy bakteryjnych zapaleniach pochwy, nawracającego grzybicznego zapalenia pochwy, zanikowego zapalenia śluzówki pochwy w okresie klimakterium, po leczeniu przeciwzapalnym, a także w profilaktyce u kobiet, które mają wyższy czynnik ryzyka infekcji pochwy.

Musisz to wiedzieć

7. Który rodzaj probiotyku ginekologicznego wybrać?

Wybór probiotyku ginekologicznego zależy od dolegliwości i szybkości działania. Nie każdy probiotyk ma takie samo działanie, a niektóre mogą nam nie odpowiadać ze względu na komfort aplikacji. Wówczas warto wybrać produkt, który skutecznie pomoże zwalczyć problem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze