2 z 6Objawy chorej trzustki - rumień
Kiedy kobieta ciężarna zauważy na swojej skórze charakterystyczne czerwone zmiany, jest to znak, że powinna się jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Wprawdzie rumień najczęściej jest kojarzony z ukąszeniem kleszcza i tym samym z boreliozą, jednak może pojawić się na ciele nie tylko w przypadku kontaktu z tym insektem.
Tzw. rumień wędrujący może bowiem wystąpić w przypadku chorej trzustki np. wtedy, gdy pojawią się na niej guzy. Początkowo rozwija się jedynie na kończynach, ale wraz z rozwojem choroby może pojawiać się także na całym ciele.
Jednak oprócz charakterystycznych czerwonych zmian na skórze, mogą wystąpić jednocześnie inne dolegliwości. Zdarza się, że skóra wokół rumienia swędzi lub piecze. Osoba chora może także skarżyć się na obniżenie koncentracji i szybkie przemęczanie się, co w przypadku ciąży (ze względu na podobieństwo objawów) może być trudne do zdiagnozowania.
W skrajnych przypadkach objawom tym towarzyszą także wymioty lub ostry ból brzucha. W tym wypadku przyszła mama natychmiast musi skonsultować się z lekarzem, ponieważ ten stan zagraża życiu jej dziecka.
Na następnym slajdzie obejrzysz WIDEO
Zobacz też: Jakie dolegliwości możesz odziedziczyć po rodzicach i dziadkach?