Trwa ładowanie...

Przechodziła ospę jak każde inne dziecko. Powikłania sprawiły, że straciła wzrok

Gdy Ruby Hopper zachorowała na ospę wietrzną, jej mama była pewna, że dziewczynka z łatwością pokona chorobę. Jednak siedmiolatka z każdym dniem czuła się coraz gorzej. U dziewczynki zdiagnozowano rzadkie schorzenie, które najczęściej pojawia się po chorobie wirusowej. Ruby straciła wzrok w jednym oku, cierpi na migreny i traci czucie w nogach.

spis treści

1. Groźne powikłania

Siedmioletnia Ruby Hopper zachorowała na ospę wietrzną w marcu ubiegłego roku.

- Chociaż dostawała leki, to czuła się coraz gorzej - wspomina Lauren Hooper, mama dziewczynki.

Jak przebiegała choroba Ruby?

- Początkowo miała książkowe objawy - bolała ją głowa, potem mięśnie, następnie pojawiła się temperatura i charakterystyczna wysypka - opisuje Lauren.

Takie powikłania dała ospa wietrzna
Takie powikłania dała ospa wietrzna (Facebook)

Po kilku dniach dziewczynka zaczęła skarżyć się na ból oka. Lauren postanowiła skonsultować ten niepokojący objaw z lekarzem, który stwierdził, że może to być początek zapalenia spojówek.

- Z każdym dniem czuła się oraz gorzej. Musiała nosić okulary przeciwsłoneczne, ponieważ nie mogła patrzeć na światło, miała wysoką temperaturę. Bardzo się o nią martwiłam - opowiada mama dziewczynki.

Lauren kilkukrotnie konsultowała stan córki z lekarzami. Jednak medycy twierdzili, że objawy, które występują u dziewczynki to powikłania ospy, które miną.

- Podczas jednej wizyty u lekarza rodzinnego udało mu się pobrać od niej niewielką próbkę moczu. Medyk stwierdził, że moja córka prawdopodobnie ma infekcję i przepisał jej antybiotyk. Nastąpiła niewielka poprawa - opisuje Lauren.

Minął miesiąc, stan dziewczynki ponownie się pogorszył.

2. Straciła wzrok w jednym oku

- Ruby coraz częściej skarżyła się na ból oka. Udałam się z nią do okulisty. Gdy tylko lekarz spojrzał na jej oko, powiedział, że córka natychmiast musi trafić do szpitala - relacjonuje mama dziewczynki.

U siedmiolatki zdiagnozowano ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia (ADEM).

Zobacz film: "Matka ocaliła życie dziecka dzięki informacjom z sieci"

To choroba, w przebiegu której dochodzi do stanu zapalnego w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN). Najczęściej pojawia się po chorobie wirusowej (np. ospie lub różyczce) i zwykle dotyczy dzieci.

- Ruby przestała widzieć na lewe oko, cierpi na regularne migreny i często traci czucie w nogach. Nie rozumiem, jak do tego doszło. Przechodziła ospę jak każde inne dziecko - miała wysypkę i gorączkę. Dopiero potem zaczęły się problemy - relacjonuje Lauren.

ADEM występuje zwykle po kilku tygodniach (od jednego do trzech) od przebycia choroby wirusowej, bakteryjnej, szczepienia lub od przyjęcia surowicy odpornościowej czy ukąszenia owada. Wówczas nagle pojawiają się:

  • gorączka,

  • bóle głowy,

  • wymioty,

  • podrażnienie opon mózgowo-rdzeniowych.

Lekarze twierdzą, że siedmiolatka jest jedną z zaledwie trzech osób w Wielkiej Brytanii, które cierpią na to schorzenie.

3. Mama siedmiolatki ostrzega innych rodziców

- Gdyby jej choroba została zdiagnozowana wcześniej, lekarze mogliby wprowadzić skuteczniejsze leczenie. Jest mi smutno i przykro, że odebrano jej normalne dzieciństwo. Moja córeczka musi być pod stałą opieką lekarzy - tłumaczy Lauren.

Kobieta postanowiła opowiedzieć historię dziewczynki, by zwiększyć świadomość na temat choroby, jaką jest ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia.

- Jeśli zauważycie u dziecka niepokojące objawy takie jak ból oczu, wysoką temperaturę i osłabienie kończyn - biegnijcie do lekarza. Nie dajcie się zbyć. My już nie cofniemy czasu, ale wy możecie uratować swoje dzieci przed takim cierpieniem - podsumowuje mama dziewczynki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.