Trwa ładowanie...

Przeczytaj, w jaki sposób możesz przesunąć miesiączkę

Avatar placeholder
17.05.2017 00:55
Przeczytaj, w jaki sposób możesz przesunąć miesiączkę
Przeczytaj, w jaki sposób możesz przesunąć miesiączkę

Cykl miesiączkowy jest nieubłagany i jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, jest nieodzownym schematem powtarzającym się w organizmie kobiety. Czasami jednak chcemy, aby okres nie pojawił się w danym tygodniu, bo na przykład planujemy wyjazd. Czy istnieją skuteczne sposoby, aby przesunąć miesiączkę?

spis treści

Krwawienie miesiączkowe przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych jest bardzo regularne. Pojawia się w ciągu tygodnia po tym, jak odstawimy tabletki po 3 tygodniach ich przyjmowania. Niekiedy termin miesiączki przypada akurat w trakcie urlopu wakacyjnego. Jeżeli wyjazd planowaliśmy od dawna i akurat udało nam się w tym czasie otrzymać urlop oraz znaleźć ciekawą propozycję z biura podróży, szkoda z takiej atrakcji rezygnować tylko dlatego, że będziemy mieć okres. Jak jednak kąpać się w morzu, w basenie i korzystać z uroków kurortu, jeżeli mamy bóle menstruacyjne? Wówczas możemy pomyśleć o tym, aby przesunąć miesiączkę. Czy jednak jest to w ogóle możliwe?

1. Tabletki antykoncepcyjne mogą przesunąć okres

Kobiety, które stosują antykoncepcję, mogą skorzystać z niej, aby przesunąć miesiączkę. Należy jedynie nie odstawiać przyjmowanej antykoncepcji. W efekcie miesiączka nie pojawi się w wyznaczonym terminie. Można ją w ten sposób opóźnić o tydzień lub o cały pełny cykl. Tę metodę można zastosować zarówno przyjmując tabletki antykoncepcyjne zawierające estrogen, jak i używając plastrów antykoncepcyjnych, a także krążków dopochwowych. Inaczej sprawa wygląda przy pigułkach antykoncepcyjnych trójfazowych. W ich przypadku hormony są uwalniane stopniowo i z każdym dniem zmniejsza się ich ilość. Należy zatem przyjmować takie tabletki nie przez 7 dni, ale przez 9–10 dni. Należy jednak pamiętać, że tych metod nie należy stosować zbyt często i nie przesuwać miesiączki przez kilka następnych miesięcy. Jeżeli opóźnimy okres jedynie na jeden miesiąc w wakacje, nie powinno to mieć wpływu na nasze zdrowie, płodność i regularność cyklu.

2. Tabletki sezonalne na opóźnienie miesiączki

Kobiety, które nie przyjmują tabletek antykoncepcyjnych, mogą pomyśleć, że dla nich nie ma metody, która mogłaby przesunąć miesiączkę i są skazane na krwawienie i bóle miesiączkowe akurat w czasie wyjazdu na urlop. Tabletki sezonalne dają jednak taką możliwość. Dzięki nim krwawienie miesiączkowe występuje jedynie raz na kwartał. Według specjalistów tabletka ta nie wywołuje groźnych skutków ubocznych.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze