Trwa ładowanie...

Przyczyny nerwiaka Mortona. Zobacz, co to za choroba

Avatar placeholder
06.12.2018 14:08
Nerwiak Mortona powoduje ból stopy
Nerwiak Mortona powoduje ból stopy (123rf.com)

Nerwiak Mortona powoduje nieprzyjemny i przeszywający ból śródstopia, który pojawia się podczas chodzenia i nasila w czasie biegania. Jakie są przyczyny tej choroby i jak sobie z nią radzić?

1. Czym jest nerwiak Mortona?

Nerwiak Mortona to potoczna nazwa zespołu bólowego okolicy śródstopia. Zwykle nerwiakiem nazywa się się niezłośliwy guzek nerwu obwodowego. W przypadku nerwiaka Mortona guzek powstaje na skutek ucisku i podrażnienia nerwu. Ma to związek z toczącym się procesem zapalnym i zmianami zwyrodnieniowymi w okolicy śródstopia.

Według danych szacunkowych, 9 proc. bólów w stopie spowodowanych jest przez nerwiak Mortona.

2. Przyczyny nerwiaka Mortona

Główną przyczyną nerwiaka Mortona jest przeciążenie stopy, np. podczas długiego stania, skakania czy biegania. Powodem może być również chodzenie w niedopasowanych i niewygodnych butach, a także na wysokich obcasach. Podczas tych czynności może dojść do ucisku więzadła poprzecznego na nerw podeszwowy wspólny palców albo do nadmiernego rozciągnięcia tego nerwu i powstania stanu zapalnego.

Zobacz film: "Mikstura na pocące się stopy. Jak pozbyć się problemu?"

Na ryzyko wystąpienia nerwiaka Mortona narażone są szczególnie kobiety po 50. roku życia, które mają płaskostopie poprzeczne lub wysokie podbicie. Uważać muszą także osoby otyłe.

3. Mylące objawy nerwiaka Mortona

Jednym z objawów nerwiaka Mortona jest ból umiejscowiony na wysokości głów kości śródstopia, blisko palców, od strony podeszwowej. Ból nasila się podczas obciążania stopy, zginania palców i noszenia obuwia na obcasie. Może powodować drętwienie i skurcze. Ustępuje podczas odpoczynku.

Ból często uniemożliwia pełne korzystanie ze stopy. Podobne objawy dają też inne choroby dotykające stóp, np. stopa piechura.

4. Leczenie nerwiaka Mortona

Ból stopy warto skonsultować z lekarzem. Leczenie nerwiaka Mortona jest złożone. Najpierw pacjentowi zaleca się zmianę obuwia na wygodniejsze, na płaskim obcasie, miękkie i nieściskające stopy. Zaleca się też odpoczynek i nieprzeciążanie chorej stopy.

Kolejnym etapem leczenia jest dobranie odpowiednich wkładek ortopedycznych do butów. Lekarz może też wykonać zastrzyk sterydowy bezpośrednio w miejsce dotknięte stanem zapalnym,

W 80 proc. przypadków nerwiaka Mortona konieczny jest zabieg operacyjny. Potem pacjenta czeka rehabilitacja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze