Przyczyny zgagi
Zgaga to uciążliwe uczucie palenia i pieczenia w przełyku. Może pojawić się po zbyt dużym posiłku, ale również może być objawem poważniejszych chorób. Jakie są jej przyczyny i najczęstsze objawy? Jak możemy leczyć zgagę domowymi sposobami?
1. Najczęstsze objawy zgagi
Zgaga to jedno z częstszych dolegliwości przewodu pokarmowego, na którą uskarża się nie jeden pacjent. Najczęstszymi objawami zgagi jest palenie w przełyku, odbijanie, a nawet cofanie się treści żołądka z powrotem do przełyku. Niekiedy zgadze towarzyszy ból za mostkiem i w okolicach nadbrzusza. Pojawiająca się zgaga po dużym posiłku nie jest zaliczana do chorób. Jeżeli jednak pojawia się często, szczególnie w czasie snu, a w ciągu dnia często nam się odbija, warto skonsultować się z lekarzem. Zgaga może być bowiem jednym z objawów refluksu żołądkowego lub wrzodów żołądka.
2. Przyczyny zgagi
Zgaga, która przytrafia nam się od czasu do czasu, jest efektem niestrawności. Powstaje po tym, jak w żołądku dochodzi do zwiększonej produkcji kwasu. Pojawieniu się zgagi sprzyja spożywanie żywności wysoko przetworzonej i bogatej w barwniki, konserwanty i inne ulepszacze. U niektórych zgaga może pojawić się po zjedzeniu czegoś kwaśnego i tłustego, u innych po słodkim posiłku, a u jeszcze innych po wypiciu kawy czy nawet zjedzeniu jabłka.
Jeżeli zgaga pojawia się za każdym razem, gdy zjemy konkretny produkt lub wypijemy konkretny płyn, nie jest wyjściem sięganie po leki zobojętniające kwas żołądkowy. Należy wykluczyć wtedy z diety dany produkt lub napój. Warto także jeść mniejsze porcje, nie przejadać się i wybierać zbilansowaną dietę. Ze względu na podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej, na zgagę częściej cierpią osoby otyłe i kobiety w ciąży.
Jeżeli zgaga jest objawem refluksu, jego przyczyną może być zaburzenie pracy dolnego zwieracza przełyku, który odpowiada za cofanie się treści żołądka. Choroba ta może być także spowodowana przez zaburzenie motoryki przełyku, podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej, chorobę tkanki łącznej, a także nieodpowiednią dietę. Osoby cierpiące na zgagę i refluks powinny zrezygnować z picia alkoholu i kawy, spożywania czekolady, owoców cytrusowych, ostrych przypraw i pomidorów. Wszystko to podwyższa bowiem poziom wytwarzania kwasu żołądkowego i zwiększa dolegliwości.
3. Domowe sposoby na zgagę
Jeżeli zgaga pojawia się często i towarzyszą jej inne objawy, na przykład promieniujący ból, należy udać się do lekarza. Warto zdiagnozować, czy zgaga nie jest jednym z objawów refluksu żołądkowego lub wrzodów żołądka.
Jeżeli natomiast zgaga pojawia się sporadycznie, możemy spróbować leczenia domowymi sposobami. Pierwszym z nich powinno być ustalenie stałych pór jedzenia. Warto przy tym pamiętać, że powinno się jeść częściej, ale mniejsze porcje, a ostatni posiłek powinien zostać zjedzony dwie godziny przed snem. Daje to czas naszemu żołądkowi na jego strawienie. Jeżeli zdarzy nam się spożyć większy posiłek, powinniśmy udać się na dłuższy spacer, aby pomóc organizmowi w trawieniu.
Kolejnym sposobem na zapobieganie zgadze, który możemy zastosować od ręki w domowym zaciszu, jest zrezygnowanie z picia kawy i alkoholu, które to zwiększają jej objawy. Warto również ograniczyć picie herbaty, a także spożywanie słodyczy i napojów gazowanych.
Musisz to wiedzieć
Domowymi sposobami na zgagę, gdy ta już nas dopadnie, są:
• spożycie łyżeczki sody oczyszczonej rozpuszczonej w szklance ciepłej wody,
• wypicie małej ilości mleka,
• zjedzenie kilku migdałów.
Pomóc mogą także leki zobojętniające kwas żołądkowy, które dostępne są w aptece bez recepty. W przypadku zdiagnozowania refluksu należy przestrzegać zaleceń lekarza i brać leki tylko na receptę.