Trwa ładowanie...

Refluks

Avatar placeholder
13.05.2017 10:18
Refluks
Refluks

Diagnoza: refluks. Zastanawiasz się, czym on właściwie jest? Jak się objawia i jakie są jego przyczyny? W tym artykule postaramy się rzucić nieco więcej światła na chorobę refluksową i na to, kiedy zaczyna ona być problemem. Sprawdź, czy sprawa nie dotyczy także ciebie.

Refluks oznacza zwracanie lub cofanie. Choroba refluksowa to nic innego, jak zwracanie zawartości żołądka do przełyku. Niestety, nie chodzi tylko i wyłącznie o cofanie się płynów lub jedzenia, które skonsumowaliśmy. Sprawa jest nieco bardziej poważna, gdyż zwraca się cała zawartość żołądka, w tym kwas solny i soki trawienne. Mogą one być przyczyną bardzo niemiłych dolegliwości, w tym najbardziej popularnej zgagi.

spis treści

1. Więcej o chorobie refluksowej

Refluks, czyli cofanie się kwasu solnego i enzymów trawiennych, może być przyczyną zapalenia przełyku, a także innych groźnych powikłań. Problem refluksu dotyczy większości z nas, ale w niewielkim procencie objawy te są zauważalne i niebezpieczne. Ocenia się, że około 7 proc. cierpi na chorobę refluksową. Jest to zatem odsetek osób, u których dolegliwości często nawracają i są bardzo nasilone.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Refluks może być przyczyną zapalenia przełyku
Refluks może być przyczyną zapalenia przełyku (123RF)

2. Jakie są objawy refluksu?

Najpopularniejszym objawem refluksu jest zgaga. Pojawia się ona u około 90 proc. osób chorych na tę dolegliwość. Zgaga to uczucie piekącego lub palącego bólu w przełyku. Najczęściej pojawia się po jedzeniu lub nocą. Może trwać kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Zgagę powoduje cofanie zawartości żołądka do przełyku. Refluks objawia się także zaburzeniami w połykaniu. Osoba chora odczuwa pewnego rodzaju ucisk za mostkiem.

Innym objawem refluksu może być ból w klatce piersiowej. Jest to ostry ból, który promieniuje do pleców i szyi. Wywołują go podrażnione zakończenia nerwów przełyku. Niekiedy trudno jest rozróżnić ten ból od niedokrwienia serca. Rzadkim objawem refluksu jest krwawienie z przełyku. Objawia się ono krwistymi wymiotami i może oznaczać bardzo poważne zapalenie przełyku.

Najlepsze domowe sposoby na ból zęba
Najlepsze domowe sposoby na ból zęba [10 zdjęć]

Ból jest sygnałem ostrzegawczym dla organizmu, że dzieje się coś nieprawidłowego. W przypadku wystąpienia

zobacz galerię

3. Jakie choroby mogą towarzyszyć refluksowi?

Refluks to bardzo nieprzyjemne schorzenie, które niestety może przyczynić się do innych ciężkich chorób, takich jak:

• zapalenie dziąseł i uszkodzenie zębów,

zapalenie płuc, astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli,

• uszkodzenie krtani i gardła – przy refluksie może pojawiać się chrypa, zapalenie krtani i zapalenie gardła; lekarz powinien jednak wykluczyć raka krtani,

• ból ucha.

4. Jakie są przyczyny refluksu?

Refluks dotyczy osób w każdym wieku i obu płci. Z badań wynika jednak, że częściej dotyka osoby powyżej 40. roku życia.

Musisz to wiedzieć

Rzadko występuje udzieci, ale może się objawiać również u niemowląt. Najczęstszymi przyczynami refluksu są:

• zaburzenia motoryki przełyku,

• niedobór wydzielania śliny,

• przepuklina rozworu przełykowego przepony,

• zaburzenia pracy dolnego zwieracza przełyku,

• leki stosowane przy innych dolegliwościach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze