Trwa ładowanie...

Refluks

Diagnoza: refluks. Zastanawiasz się, czym on właściwie jest? Jak się objawia i jakie są jego przyczyny? W tym artykule postaramy się rzucić nieco więcej światła na chorobę refluksową i na to, kiedy zaczyna ona być problemem. Sprawdź, czy sprawa nie dotyczy także ciebie.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Refluks oznacza zwracanie lub cofanie. Choroba refluksowa to nic innego, jak zwracanie zawartości żołądka do przełyku. Niestety, nie chodzi tylko i wyłącznie o cofanie się płynów lub jedzenia, które skonsumowaliśmy. Sprawa jest nieco bardziej poważna, gdyż zwraca się cała zawartość żołądka, w tym kwas solny i soki trawienne. Mogą one być przyczyną bardzo niemiłych dolegliwości, w tym najbardziej popularnej zgagi.

spis treści

1. Więcej o chorobie refluksowej

Refluks, czyli cofanie się kwasu solnego i enzymów trawiennych, może być przyczyną zapalenia przełyku, a także innych groźnych powikłań. Problem refluksu dotyczy większości z nas, ale w niewielkim procencie objawy te są zauważalne i niebezpieczne. Ocenia się, że około 7 proc. cierpi na chorobę refluksową. Jest to zatem odsetek osób, u których dolegliwości często nawracają i są bardzo nasilone.

Refluks może być przyczyną zapalenia przełyku
Refluks może być przyczyną zapalenia przełyku (123RF)

2. Jakie są objawy refluksu?

Najpopularniejszym objawem refluksu jest zgaga. Pojawia się ona u około 90 proc. osób chorych na tę dolegliwość. Zgaga to uczucie piekącego lub palącego bólu w przełyku. Najczęściej pojawia się po jedzeniu lub nocą. Może trwać kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Zgagę powoduje cofanie zawartości żołądka do przełyku. Refluks objawia się także zaburzeniami w połykaniu. Osoba chora odczuwa pewnego rodzaju ucisk za mostkiem.

Innym objawem refluksu może być ból w klatce piersiowej. Jest to ostry ból, który promieniuje do pleców i szyi. Wywołują go podrażnione zakończenia nerwów przełyku. Niekiedy trudno jest rozróżnić ten ból od niedokrwienia serca. Rzadkim objawem refluksu jest krwawienie z przełyku. Objawia się ono krwistymi wymiotami i może oznaczać bardzo poważne zapalenie przełyku.

Najlepsze domowe sposoby na ból zęba
Najlepsze domowe sposoby na ból zęba [10 zdjęć]

Ból jest sygnałem ostrzegawczym dla organizmu, że dzieje się coś nieprawidłowego. W przypadku wystąpienia

zobacz galerię

3. Jakie choroby mogą towarzyszyć refluksowi?

Refluks to bardzo nieprzyjemne schorzenie, które niestety może przyczynić się do innych ciężkich chorób, takich jak:

• zapalenie dziąseł i uszkodzenie zębów,

zapalenie płuc, astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli,

• uszkodzenie krtani i gardła – przy refluksie może pojawiać się chrypa, zapalenie krtani i zapalenie gardła; lekarz powinien jednak wykluczyć raka krtani,

• ból ucha.

4. Jakie są przyczyny refluksu?

Refluks dotyczy osób w każdym wieku i obu płci. Z badań wynika jednak, że częściej dotyka osoby powyżej 40. roku życia.

Musisz to wiedzieć

Rzadko występuje udzieci, ale może się objawiać również u niemowląt. Najczęstszymi przyczynami refluksu są:

• zaburzenia motoryki przełyku,

• niedobór wydzielania śliny,

• przepuklina rozworu przełykowego przepony,

• zaburzenia pracy dolnego zwieracza przełyku,

• leki stosowane przy innych dolegliwościach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.