Trwa ładowanie...

Rezonans magnetyczny u dzieci. Jak przebiega, wskazania i przeciwskazania

 Ewa Rosiecka
26.01.2023 18:45
Rezonans magnetyczny jest zupełnie bezpiecznym badaniem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci
Rezonans magnetyczny jest zupełnie bezpiecznym badaniem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci (Adobe Stock)

Rezonans magnetyczny jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych badań obrazowych we współczesnej medycynie. Bywa pomocny w określeniu przyczyny złego stanu zdrowia dziecka oraz monitorowaniu wdrożonego już leczenia. Dla malucha może być jednak dość stresującym przeżyciem - zamknięcie w tunelu oraz hałas, jaki towarzyszy badaniu mogą wzbudzać w dziecku lęk i niepewność. Jak wygląda rezonans magnetyczny u dziecka? Jak przygotować malucha do badania? Sprawdź!

spis treści

1. Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny (RM, MRI) jest techniką obrazowania medycznego, która wykorzystuje pole magnetyczne i komputerowo generowane fale radiowe. Służy do tworzenia wysokiej jakości obrazów tkanek i narządów w ciele. Umożliwia szczegółową ocenę anatomii i patologii w organizmie. Zwykle zastosowane pole magnetyczne ma wartość od 0,5 do 3,0 Tesli.

Rezonans magnetyczny jest badaniem, które bez żadnych obaw możemy wykonać od pierwszych dni życia dziecka. Pole magnetyczne wytwarzane w czasie RM, w odróżnieniu od stosowanego w tomografii komputerowej czy zdjęciach RTG promieniowania jonizującego, jest zupełnie bezpieczne dla ludzkiego organizmu i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Stąd też rezonans magnetyczny u dzieci znalazł szerokie zastosowanie we współczesnej medycynie.

2. Rezonans magnetyczny - jak wygląda badanie?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Aby badanie RM zostało wykonane prawidłowo, osoba badana musi położyć się we wskazanej pozycji na specjalnym stole, który automatycznie wjeżdża do ogromnego urządzenia o cylindrycznym kształcie.

Tunel ten jest wentylowany i dobrze oświetlony, jednak dość wąski, co może powodować pewne lęki, zwłaszcza u osób cierpiących na klaustrofobię. Nieprzyjemne są także dźwięki wydawane przez sprzęt.

Niepokój może wzbudzać też to, że skanowana część ciała umieszczana jest w tzw. cewce, która przypomina plastikową klatkę, służącej wzmocnieniu sygnału.

Czy znasz nowe możliwości diagnostyczne dla noworodka?
Czy znasz nowe możliwości diagnostyczne dla noworodka?

Niepokoją Cię objawy obecne u Twojego maleństwa, takie jak bóle brzuszka, ulewanie czy wysypki? A może

przeczytaj artykuł

3. Wskazania do badania RM dziecka

Kiedy lekarz zleca rezonans magnetyczny u dzieci? M.in. w przypadku:

  • urazów głowy;
  • nieprawidłowości okołoporodowych wywołanych niedotlenieniem;
  • podejrzenia wad wrodzonych;
  • podejrzenia nowotworów;
  • podejrzenia urazów wewnętrznych;
  • schorzeń mięśni, kości i stawów;
  • chorób obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego.

4. Przeciwskazania do badania RM dziecka

Kiedy nie można wykonać u dziecka rezonansu magnetycznego? Przede wszystkim, gdy w ciele malucha znajdują się metalowe elementy, jak np. implanty słuchowe, neurostymulatory, rozrusznik serca, opiłki żelaza.

Pole magnetyczne emitowane w czasie tego badania mogłoby spowodować przesuwanie się urządzeń i elementów metalowych w ciele dziecka.

5. Jak przygotować dziecko do badania RM?

Badanie MRI może być dla dziecka stresujące, dlatego wskazane jest psychiczne przygotowanie go do tego badania. Dobrze jest opisać, jak będzie wyglądała procedura, aby zredukować późniejszy stres.

Z mniejszymi dziećmi można pobawić się w rezonans, wykonując go na ulubionej zabawce. Starszakowi możemy pokazać zdjęcia maszyny oraz omówić, w jaki sposób działa i dlaczego jest pomocna.

Na badanie dziecko przychodzi z opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na przeprowadzenie rezonansu i związane z nim procedury. Powinniśmy przyjść odpowiednio wcześniej, aby wypełnić ankietę medyczną.

Maluch powinien być ubrany z luźny stroj, pozbawiony elementów metalowych. Na badanie to należy zabrać całą dokumentację medyczną dotyczącą schorzenia (zdjęcia, wyniki innych badań, karty informacyjne, opisy, płyty CD).

Niektóre badania RM u dzieci wymagają specjalnego przygotowania, np. badanie w znieczuleniu ogólnym lub badanie w sedacji, badanie z podaniem kontrastu, czy badanie jamy brzusznej i miednicy mniejszej.

Wszelkich szczegółowych informacji udziela lekarz, który kieruje dziecko na badanie. W przypadku wątpliwości warto dopytać o szczegóły w czasie rejestracji.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze