Rodzice dostali listy ze szkoły, informujące o tym, że ich dzieci są za grube
W Wielkiej Brytanii rodzice otrzymali list z gabinetu medycznego, który funkcjonuje przy szkole podstawowej Tor Bridge Primary School. List informował rodziców o tym, że ich dzieci są otyłe. Do każdego pisma, dołączony został plik z radami, jak walczyć z nadwagą i pozbyć się zbędnych kilogramów.
1. Prawie 100 proc. dzieci w wieku 4-5 lat ma nadwagę?
Jak informuje The Sun, szkolny gabinet medyczny przeprowadził bilanse wśród dzieci w wieku od 4 do 5 lat, w rezultacie czego okazało się, że większość z nich cierpi na nadwagę. Postanowili, że należy poinformować o tym rodziców. Wybrali dość ciekawy sposób komunikacji i wysłali do nich listy, w których opisali wyniki badań.
Do każdego wyniku załączono cenne rady, aby rodzice podjęli działania i zaczęli odchudzać swoje pociechy. Pracownicy gabinetu zaznaczyli też, że oferują bezpłatną pomoc w tej sprawie, która jest niezbędna.
Jakimi kryteriami kierowali się medycy, tego nie wiadomo, ponieważ nie wszystkie dzieci, wykazują cechy nadwagi, która wymaga tak szybkiej i bezwględnej interwencji. Zawarte w piśmie treści rodzice uznali za obrażające, a nawet pojawiły się głosy, że dołączone zalecenia, co do prowadzenia diety dzieci, doprowadzą je do anoreksji.
2. Po co rozbudzać w dzieciach kompleksy?
- Byliśmy w szoku! Jak można dzieciom w takim wieku zlecić leczenie nadwagi? W przyszłości skończy się to depresją i anoreksją wśród młodego pokolenia – powiedzieli rodzice 4-letniej Roksany, która zdaniem szkoły jest za gruba.
Tata Roksany dodał, że dla niego to osobisty cios i rozumie, że trzeba zapobiegać nadwadze i otyłości, ale jego córka jest normalna.
- Czy oni chcą, by dziecko już w tym wieku miało kompleksy z powodu wagi?!
Należy dodać, że badania 4 i 5 latków przeprowadza się w ramach narodowego programu National Child Measurement Programme, wprowadzonego do brytyjskich szkół w 2014 roku.
ZOBACZ TAKŻE:
3. Nadwaga i otyłość na świecie
Niestety, w dzisiejszym społeczeństwie coraz więcej ludzi cierpi na nadwagę i otyłość. Te problemy dotykają także dużej części dzieci i nastolatków. Przerażający jest także fakt, że jednocześnie w wielu krajach świata dzieci są wciąż niedożywione (obecna klęska głodu w Sudanie Południowym, zagrożenie suszą w Nigerii, Somalii i Jemenie.)
4. Nadwaga i otyłość w Polsce - chrońmy nasze dzieci!
Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie - to przerażające dane. Co piąte polskie dziecko w wieku szkolnym ma nadwagę. Według badań Instytutu Żywności i Żywienia odsetek dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością w Polsce w 1995 r. wynosił prawie 9 proc., zaś w 2000 r. już ponad 11 proc.
Przez kolejne lata obserwowano systematyczny wzrost, obecnie ten wskaźnik wynosi 23 proc. Aby walczyć z tym problemem ważna jest edukacja dzieci i młodzieży. Taką rolę pełni np. Warszawski Instytut Żywności i Żywienia, który prowadzi polsko-szwajcarski program "Zachowaj Równowagę".
Zobacz także:
Specjaliści zaznaczają, że powodem nadwagi i otyłości wśród dzieci są:
- niewłaściwe nawyki żywieniowe rodziców,
- nieregularne posiłki,
- zbyt mała ilość posiłków,
- nadmierne spożywanie dań typu fast food, słodyczy i napojów słodzonych,
- niski poziom aktywności fizycznej,
- zbyt długi czas spędzany przed komputerem i telewizorem,
- zbyt krótki czas snu,
- zbyt niskie spożycie warzyw i owoców.