Trwa ładowanie...

Rodzice dostali listy ze szkoły, informujące o tym, że ich dzieci są za grube

Avatar placeholder
20.04.2017 16:23
Rodzice dostali listy ze szkoły, informujące o tym, że ich dzieci są za grube
Rodzice dostali listy ze szkoły, informujące o tym, że ich dzieci są za grube

W Wielkiej Brytanii rodzice otrzymali list z gabinetu medycznego, który funkcjonuje przy szkole podstawowej Tor Bridge Primary School. List informował rodziców o tym, że ich dzieci są otyłe. Do każdego pisma, dołączony został plik z radami, jak walczyć z nadwagą i pozbyć się zbędnych kilogramów.

Wyniki badań Roksany / thelondoneconomic.com
Wyniki badań Roksany / thelondoneconomic.com

1. Prawie 100 proc. dzieci w wieku 4-5 lat ma nadwagę?

Jak informuje The Sun, szkolny gabinet medyczny przeprowadził bilanse wśród dzieci w wieku od 4 do 5 lat, w rezultacie czego okazało się, że większość z nich cierpi na nadwagę. Postanowili, że należy poinformować o tym rodziców. Wybrali dość ciekawy sposób komunikacji i wysłali do nich listy, w których opisali wyniki badań.

Do każdego wyniku załączono cenne rady, aby rodzice podjęli działania i zaczęli odchudzać swoje pociechy. Pracownicy gabinetu zaznaczyli też, że oferują bezpłatną pomoc w tej sprawie, która jest niezbędna.

Zobacz film: "Nadwaga i otyłość to coraz powszechniejszy problem"
Dziewczynka u której stwierdzono nadwagę / thelondoneconomic.com
Dziewczynka u której stwierdzono nadwagę / thelondoneconomic.com

Jakimi kryteriami kierowali się medycy, tego nie wiadomo, ponieważ nie wszystkie dzieci, wykazują cechy nadwagi, która wymaga tak szybkiej i bezwględnej interwencji. Zawarte w piśmie treści rodzice uznali za obrażające, a nawet pojawiły się głosy, że dołączone zalecenia, co do prowadzenia diety dzieci, doprowadzą je do anoreksji.

2. Po co rozbudzać w dzieciach kompleksy?

- Byliśmy w szoku! Jak można dzieciom w takim wieku zlecić leczenie nadwagi? W przyszłości skończy się to depresją i anoreksją wśród młodego pokolenia – powiedzieli rodzice 4-letniej Roksany, która zdaniem szkoły jest za gruba.

The London Economic‏/ Twitter
The London Economic‏/ Twitter

Tata Roksany dodał, że dla niego to osobisty cios i rozumie, że trzeba zapobiegać nadwadze i otyłości, ale jego córka jest normalna.

- Czy oni chcą, by dziecko już w tym wieku miało kompleksy z powodu wagi?!

Należy dodać, że badania 4 i 5 latków przeprowadza się w ramach narodowego programu National Child Measurement Programme, wprowadzonego do brytyjskich szkół w 2014 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

3. Nadwaga i otyłość na świecie

Niestety, w dzisiejszym społeczeństwie coraz więcej ludzi cierpi na nadwagę i otyłość. Te problemy dotykają także dużej części dzieci i nastolatków. Przerażający jest także fakt, że jednocześnie w wielu krajach świata dzieci są wciąż niedożywione (obecna klęska głodu w Sudanie Południowym, zagrożenie suszą w Nigerii, Somalii i Jemenie.)

4. Nadwaga i otyłość w Polsce - chrońmy nasze dzieci!

Dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie - to przerażające dane. Co piąte polskie dziecko w wieku szkolnym ma nadwagę. Według badań Instytutu Żywności i Żywienia odsetek dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością w Polsce w 1995 r. wynosił prawie 9 proc., zaś w 2000 r. już ponad 11 proc.

Przez kolejne lata obserwowano systematyczny wzrost, obecnie ten wskaźnik wynosi 23 proc. Aby walczyć z tym problemem ważna jest edukacja dzieci i młodzieży. Taką rolę pełni np. Warszawski Instytut Żywności i Żywienia, który prowadzi polsko-szwajcarski program "Zachowaj Równowagę".

Zobacz także:

Specjaliści zaznaczają, że powodem nadwagi i otyłości wśród dzieci są:

  • niewłaściwe nawyki żywieniowe rodziców,
  • nieregularne posiłki,
  • zbyt mała ilość posiłków,
  • nadmierne spożywanie dań typu fast food, słodyczy i napojów słodzonych,
  • niski poziom aktywności fizycznej,
  • zbyt długi czas spędzany przed komputerem i telewizorem,
  • zbyt krótki czas snu,
  • zbyt niskie spożycie warzyw i owoców.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze