Trwa ładowanie...

Skuteczne metody leczenia suchego kaszlu

Avatar placeholder
31.03.2021 16:01
Skuteczne metody leczenia suchego kaszlu
Skuteczne metody leczenia suchego kaszlu

Suchy kaszel podrażnia gardło i jest bardzo męczący. Możemy łagodzić jego objawy, wykorzystując domowe sposoby leczenia. Należy jednak uważać, gdyż suchy i szczekający kaszel może wskazywać na zapalenie krtani u dziecka. Jak można radzić sobie z suchym kaszlem u najmłodszych? Kiedy warto udać się do lekarza? Podstawowym lekiem na suchy kaszel u dzieci może być syrop z cebuli. Dzięki niemu złagodzimy ataki kaszlu, a także nieprzyjemne uczucie drapania i pieczenia gardła. Suchego kaszlu, jak i innych objawów przeziębienia, nie należy pod żadnym pozorem bagatelizować. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości lub stan dziecka się nie poprawia – warto udać się do lekarza.

spis treści

1. Domowe sposoby na suchy kaszel u dzieci

Chcąc złagodzić objawy suchego kaszlu u dzieci, warto pamiętać o nawilżeniu powietrza w mieszkaniu. Możemy w tym celu skorzystać z elektrycznego nawilżacza, ale również można ułożyć mokre ręczniki na grzejnikach. Suche powietrze doskwiera nam bowiem najczęściej w okresie jesienno-zimowym, czyli w czasie intensywnego nagrzewania pomieszczeń.

Kaszel można zwalczyć domowymi sposobami
Kaszel można zwalczyć domowymi sposobami (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

W okresie przeziębienia i uporczywego suchego kaszlu dziecko powinno także spożywać duże ilości płynów. Może to być woda z miodem, herbata z sokiem malinowym lub herbata lipowa. Ważne, aby napoje były lekko ciepłe. Z pewnością przyniosą ulgę i nawilżą wysuszoną błonę śluzową gardła. Starszym dzieciom możemy podać dodatkowo tabletki z propolisem, które działają antywirusowo i antybakteryjnie. Nie tylko złagodzą suchy kaszel, ale także zapobiegną rozmnażaniu się wirusów. Syropy przeciwkaszlowe można podawać na noc, aby ułatwić zasypianie.

2. Kaszel po przeziębieniu i po chorobie

Uporczywy suchy kaszel może być pozostałością po przebytej grypie. Może się zatem utrzymywać przez kilka następnych tygodni. Należy jednak sprawdzić u lekarza, czy nie jest to powikłanie po przeziębieniu. Jednym z powikłań może być bowiem zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc.

Podczas infekcji wirusowej może zostać również uszkodzony nabłonek błony śluzowej. Staje się on wówczas bardzo wrażliwy na kurz, dym papierosowy, zmianę temperatury, a także na wilgotność powietrza. Jedynym lekarstwem w tym przypadku jest jednak tylko czas, gdyż nabłonek musi się zregenerować. Warto przy tym pamiętać o odpowiednim nawilżeniu błony śluzowej. Korzystne jest picie naparu z siemienia lnianego.

Musisz to wiedzieć

3. Suchy i szczekający kaszel

Jeżeli suchy kaszel pojawił się nagle, a dodatkowo dziecko wydaje odgłosy podobne do szczekania, może to świadczyć o zapaleniu krtani. Warto wówczas od razu skonsultować się z lekarzem. Tak samo należy zrobić, gdy suchy kaszel utrzymuje się przez dłuższy czas i nie zamienia się w mokry.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze