Trwa ładowanie...

Słodkie bułeczki zawierają nawet 10 łyżeczek cukru. Sprzyjają otyłości

Avatar placeholder
14.02.2019 07:48
Słodkie bułeczki zawierają nawet 10 łyżeczek cukru. Sprzyjają otyłości
Słodkie bułeczki zawierają nawet 10 łyżeczek cukru. Sprzyjają otyłości (123rf.com)

Popularne w Wielkiej Brytanii scone, czyli słodkie ciastko przypominające bułeczkę może zawierać nawet 10 łyżeczek cukru i ponad 700 kcal. To ponad 1/3 dziennego zapotrzebowania na energię. Scone mogą przyczyniać się do otyłości.

1. Słodkie bułeczki - kaloryczność

Urzędnicy ds. Zdrowia wraz z Food Standards Agency (FSA) postanowili sprawdzić, ile kalorii jest w popularnych w Wielkiej Brytanii bułeczkach scone. Ocenili 57 bułeczek z różnym nadzieniem, m.in. owocowym albo czekoladowym. Wyniki są zaskakujące.

Okazuje się, że przeciętny Brytyjczyk dostarcza niepostrzeżenie do swojego organizmu ponad 700 kcal, 39,2 g cukru i 22 gramy tłuszczu. Wszystko dlatego, że scone podawane są w wielu brytyjskich herbaciarniach jako dodatek do tradycyjnej herbaty. Zwykle serwuje się je z masłem, dżemem, bitą śmietaną, czekoladą lub lukrem.

Słodka bułeczka bez dodatków zawiera ok. 154 kcal. Jeśli dodamy do niej białą czekoladę, dżem owocowy albo bitą śmietanę, liczba kalorii rośnie. Jedna bułeczka z dodatkami jest równa 1/3 dziennego zapotrzebowania na kalorie. A to tylko przekąska.

2. Słodkie bułeczki - dieta Brytyjczyków

Zobacz film: "Tych produktów nie jedz na pusty żołądek"

Dietetycy zwracają uwagę na fakt, że w diecie przeciętnego Brytyjczyka jest bardzo dużo cukru, tłuszczów nasyconych i soli. Jednocześnie spożywają zbyt małe ilości owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych.

Zobacz też: Reklamy wprowadzające dzieci w błąd zachęcają je do zakupu niezdrowych produktów

Bułeczki scone są jednym z ulubionych przysmaków mieszkańców Wysp Brytyjskich, dlatego eksperci ds. żywienia chcą uświadomić ich co kryje się w słodkiej przekąsce.

3. Słodkie bułeczki - ryzyko otyłości

Dyskusja o kaloryczności słodkich bułeczek wywiązała się m.in. po opublikowaniu raportu, z którego wynika, że ok. 64 proc. dorosłych i 27 proc. dzieci w wieku od dwóch do piętnastu lar w Irlandii Północnej ma nadwagę lub otyłość.

Słodkie bułeczki stanowią popularną przekąskę na Wyspach Brytyjskich
Słodkie bułeczki stanowią popularną przekąskę na Wyspach Brytyjskich (123rf.com)

Problem ten dotyczy nie tylko Irlandii Północnej, ale całej Wielkiej Brytanii. Powodem tego stanu jest zła dieta i nieświadomość żywieniowa części społeczeństwa. FSA przeprowadziło ankietę w ramach kampanii ''Poznaj kaloryczność'', której celem jest edukacja ludzi na temat tego, co znajduje się w ulubionych potrawach i przekąskach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze