Sól Epsom – tani i skuteczny sposób na stres oraz choroby mięśni i stawów
Przypomina zwykłą sól, jednak jej właściwości są dużo bogatsze. Sól Epsom, bo o niej mowa, używana była już przez nasze babcie i wciąż stosowana jest w sanatoriach i uzdrowiskach. Swoje właściwości prozdrowotne zawdzięcza składowi chemicznemu, który ułatwia jej wchłanianie przez skórę. Jak ją stosować i w jakich dolegliwościach pomoże?
Nazwa soli Epsom wzięła się od nazwy miejscowości w Anglii, gdzie początkowo była odparowywana z wody mineralnej. W rzeczywistości jest związkiem mineralnym siarki i magnezu, znanym też jako sól gorzka. Dzięki zawartości tych dwóch składników mineralnych, kąpiele z dodatkiem soli Epsom doskonale wpływają na poprawę zdrowia.
Magnez łagodzi stany zapalne i ułatwia wchłanianie ponad 300 enzymów. W dodatku wspomaga funkcje mięśni, a także zapobiega twardnieniu ścian naczyń krwionośnych. Z kolei siarka poprawia wchłanianie składników odżywczych, wypłukuje toksyny z organizmu i zapobiega migrenom. Jak ją stosować i w jakich dolegliwościach pomoże?
1. Eliminuje toksyny z organizmu
Wiemy już, że za wypłukiwanie toksyn z organizmu odpowiedzialne są znajdujące się w soli Epsom siarczany. Dzieje się tak, ponieważ nasza skóra pokryta jest porami, przez które dzięki procesowi odwrotnej osmozy, wydalana jest sól, a wraz z nią szkodliwe substancje, w tym metale ciężkie, które zakłócają prawidłową pracę organizmu. Żeby przeprowadzić jego detoksyfikację, do wanny z ciepłą wodą należy wsypać 2 filiżanki soli i moczyć się w niej przez 10 minut.
2. Rozluźnia ciało
Sól Epsom rozpuszczona w wodzie, wchłaniana jest przez skórę, dzięki czemu uzupełnia poziom magnezu w naszym organizmie. Magnez pomaga wytwarzać serotoninę, czyli substancję, która odpowiedzialna jest za uczucie spokoju i relaksu. Według ekspertów, aby rozluźnić organizm, lepiej się czuć i mieć więcej energii, potrzebne są 3 kąpiele z solą Epsom w tygodniu.
3. Łagodzi zaparcia
Wchłaniana przez pory sól Epsom wpływa też na pracę narządów wewnętrznych, w tym jelit. Na zalegające w nich treści pokarmowe działa jak miotełka, uwalniając organizm od bolesnych zaparć. Działa niemal jak środek przeczyszczający, zwiększając ilość wody w jelitach. Warto jednak podkreślić, że jeśli zaparcia są naprawdę bolesne i trwają przez długi czas, przed zastosowaniem soli Epsom, warto poradzić się lekarza.
4. Łagodzi skurcze mięśni
Jeśli uprawiasz sport, z pewnością wiesz jak bolesne mogą być skurcze mięśni. Okazuje się, że na nie też pomoże kąpiel w soli Epsom. Jej właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne przyniosą też ulgę w bólach stawów i migrenach. Kąpiele z solą Epsom polecane są też młodym mamom po porodzie naturalnym, ponieważ zmniejszają bolesność i przyspieszają gojenie się krocza. Za tobą ciężki dzień, a twoje zmęczone stopy wymagają odpoczynku? Przygotuj im kąpiel z solą Epsom. Złagodzi ona opuchliznę i pozbędzie się nieprzyjemnego zapachu.
5. Zapobiega zakrzepom i twardnieniu ścian naczyń krwionośnych
Wielu ekspertów uważa, że regularne kąpiele w soli Epsom korzystnie wpływają na pracę serca, a co za tym idzie, zapobiegają jego chorobom, dzięki poprawie krążenia krwi. Lepszy przepływ krwi przez naczynia krwionośne zapobiega też ich twardnieniu i nie dopuszcza do tworzenia się zakrzepów. W dodatku sól Epsom reguluje ilość elektrolitów w organizmie, dbając o prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego.
Aby skorzystać z prozdrowotnych właściwości soli Epsom, potrzebne są 3 kąpiele w tygodniu. Zazwyczaj zaleca się, aby do wanny ciepłej wody wsypać 2 filiżanki soli i położyć się w niej na ok. 10-15 minut. Za 1 kg soli Epsom zapłacisz ok. 12 zł.