Sport a nerwica
Nerwica leczona jest najczęściej za pomocą farmakologii oraz psychoterapii. Stres można zniwelować również w inny sposób. Uznaje się, że aktywność sportowa stanowi naturalną formę podwyższania pozytywnego nastroju.
1. Objawy fizjologiczne w nerwicy
Nerwica ma podłoże w wewnętrznych konfliktach, które bardzo często niszczą poczucie własnej wartości. Dodatkowo potrafią wpłynąć na nasz komfort fizyczny. Zaburzenia lękowe wzmacniają napięcie mięśniowe, kłopoty z oddychaniem, bóle w niektórych obszarach ludzkiego ciała, zaburzenia w układzie pokarmowym. Właściwie dobrana forma ćwiczeń pozwala znacznie zniwelować napięcie o charakterze fizycznym.
2. Jakie ćwiczenia polecane są w leczeniu nerwicy?
Po pierwsze, chorzy muszą poprawić kondycję. Po drugie, poprawa ta będzie miała istotny wpływ na naszą psychikę. Do ćwiczeń korzystnie wpływających na stan nerwicowy zaliczymy:
- jogę – związana jest z hinduskim systemem filozoficznym. Polega na znalezieniu form współpracy pomiędzy ciałem, umysłem, a duchowością. Jest w stanie stworzyć idealne warunki do wyciszenia, odprężenia oraz spokoju. Stanowi również bazę do samorozwoju. Jedną z technik jest medytacja. W trakcie ćwiczeń skupiamy się przede wszystkim na ciele i wykonywaniu poszczególnych ruchów. W ten sposób kontrolujemy reakcje naszego ciała. Dodatkowo joga uczy, jak uspokoić oddech, pozwala zmniejszyć napięcie mięśniowe i rozwiać negatywne emocje;
- Tai Chi – to sztuka walki połączona z medytacją. Ćwiczenia są na tyle proste, że może je wykonywać każdy. Trening jest samodzielny lub w parach. Chorzy zaczynają odczuwać ulgę fizyczną połączoną z uspokojeniem napięcia mięśniowego. Tai Chi to także sposób na relaks;
- pilates – został stworzony w XX wieku przez J.H. Pilatesa. Metoda wzmacnia poszczególne części ciała i jednocześnie rozciąga i rozluźnia. Podczas wykonywania ćwiczeń wykonujemy spokojne ruchy. W tle słychać zaś spokojną, relaksującą muzykę. W ten sposób pobudzamy zarówno ciało, jak i umysł;
- taniec – nauka tańca wymaga przede wszystkim zaangażowania. Skupiamy się zatem na precyzji i dokładnym wykonaniu wszystkich układów choreograficznych. Duże znaczenie odgrywa tutaj muzyka. Uczestnictwo w kursach to także wzmocnienie naszego życia towarzyskiego.
3. Ćwiczymy we dwoje
Szczególnie polecane są ćwiczenia we dwoje. Wspólna praca wzmacnia pozytywną więź i pozwala na budowanie poczucia bezpieczeństwa. Osoba znerwicowana może wreszcie odczuć motywację i zdefiniować się w określonej grupie społecznej, którą może być chociażby rodzina. Spędzanie czasu we dwoje pod postacią aktywności fizycznej oddziałuje pozytywnie na psychikę i pozwala zmniejszyć napięcie nerwowe.
Zobacz także:
4. Sport jako naturalna forma pomocy przy nerwicy
Wspólnie z chorym można wykonywać trening uspokajający. Już sam ruch może poprawić nastrój i zmniejszyć oznaki fizjologiczne. Trenowanie jogi poprawia naszą samoświadomość, a także pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Dodatkowo warto uwzględnić ćwiczenia relaksujące. Dzięki ich zastosowaniu można kontrolować negatywne reakcje organizmu ludzkiego. Wśród nich wyróżnić można ćwiczenia oddechowe. Pomoc najbliższego otoczenia w powrocie do zdrowia jest niezmiernie ważna. Wspólne ćwiczenia zachęcają do rozmowy, poprawiają kontakt i więź.