Trwa ładowanie...

Sport a nerwica

Avatar placeholder
08.06.2021 10:44
Sport a nerwica
Sport a nerwica

Nerwica leczona jest najczęściej za pomocą farmakologii oraz psychoterapii. Stres można zniwelować również w inny sposób. Uznaje się, że aktywność sportowa stanowi naturalną formę podwyższania pozytywnego nastroju.

spis treści
Joga pozwala rozładować negatywne emocje
Joga pozwala rozładować negatywne emocje

1. Objawy fizjologiczne w nerwicy

Nerwica ma podłoże w wewnętrznych konfliktach, które bardzo często niszczą poczucie własnej wartości. Dodatkowo potrafią wpłynąć na nasz komfort fizyczny. Zaburzenia lękowe wzmacniają napięcie mięśniowe, kłopoty z oddychaniem, bóle w niektórych obszarach ludzkiego ciała, zaburzenia w układzie pokarmowym. Właściwie dobrana forma ćwiczeń pozwala znacznie zniwelować napięcie o charakterze fizycznym.

2. Jakie ćwiczenia polecane są w leczeniu nerwicy?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Po pierwsze, chorzy muszą poprawić kondycję. Po drugie, poprawa ta będzie miała istotny wpływ na naszą psychikę. Do ćwiczeń korzystnie wpływających na stan nerwicowy zaliczymy:

  • jogę – związana jest z hinduskim systemem filozoficznym. Polega na znalezieniu form współpracy pomiędzy ciałem, umysłem, a duchowością. Jest w stanie stworzyć idealne warunki do wyciszenia, odprężenia oraz spokoju. Stanowi również bazę do samorozwoju. Jedną z technik jest medytacja. W trakcie ćwiczeń skupiamy się przede wszystkim na ciele i wykonywaniu poszczególnych ruchów. W ten sposób kontrolujemy reakcje naszego ciała. Dodatkowo joga uczy, jak uspokoić oddech, pozwala zmniejszyć napięcie mięśniowe i rozwiać negatywne emocje;
  • Tai Chi – to sztuka walki połączona z medytacją. Ćwiczenia są na tyle proste, że może je wykonywać każdy. Trening jest samodzielny lub w parach. Chorzy zaczynają odczuwać ulgę fizyczną połączoną z uspokojeniem napięcia mięśniowego. Tai Chi to także sposób na relaks;
  • pilates – został stworzony w XX wieku przez J.H. Pilatesa. Metoda wzmacnia poszczególne części ciała i jednocześnie rozciąga i rozluźnia. Podczas wykonywania ćwiczeń wykonujemy spokojne ruchy. W tle słychać zaś spokojną, relaksującą muzykę. W ten sposób pobudzamy zarówno ciało, jak i umysł;
  • taniec – nauka tańca wymaga przede wszystkim zaangażowania. Skupiamy się zatem na precyzji i dokładnym wykonaniu wszystkich układów choreograficznych. Duże znaczenie odgrywa tutaj muzyka. Uczestnictwo w kursach to także wzmocnienie naszego życia towarzyskiego.

3. Ćwiczymy we dwoje

Szczególnie polecane są ćwiczenia we dwoje. Wspólna praca wzmacnia pozytywną więź i pozwala na budowanie poczucia bezpieczeństwa. Osoba znerwicowana może wreszcie odczuć motywację i zdefiniować się w określonej grupie społecznej, którą może być chociażby rodzina. Spędzanie czasu we dwoje pod postacią aktywności fizycznej oddziałuje pozytywnie na psychikę i pozwala zmniejszyć napięcie nerwowe.

Zobacz także:

4. Sport jako naturalna forma pomocy przy nerwicy

Wspólnie z chorym można wykonywać trening uspokajający. Już sam ruch może poprawić nastrój i zmniejszyć oznaki fizjologiczne. Trenowanie jogi poprawia naszą samoświadomość, a także pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Dodatkowo warto uwzględnić ćwiczenia relaksujące. Dzięki ich zastosowaniu można kontrolować negatywne reakcje organizmu ludzkiego. Wśród nich wyróżnić można ćwiczenia oddechowe. Pomoc najbliższego otoczenia w powrocie do zdrowia jest niezmiernie ważna. Wspólne ćwiczenia zachęcają do rozmowy, poprawiają kontakt i więź.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze