Trwa ładowanie...

Sposób na niejadka

Avatar placeholder
08.06.2021 11:06
Sposób na niejadka
Sposób na niejadka

Niejadek w domu to przede wszystkim zmartwienie dla rodziców. Dziecko nie chce jeść, każdy posiłek jest w niego wmuszany. Najczęściej wszystkiemu towarzyszy płacz, krzyk i złość. Jak poradzić sobie z niejadkiem?

Dieta karmiącej matki dostarcza dziecku smaku produktów poprzez mleko. Nie jest to jednak to samo, gdy zaczyna jeść samodzielnie. Zdenerwowanie, stres i krzyk niczego nie zmienią. Dziecko, które nie chce jeść, nie powinno być do tego zmuszane. Może to doprowadzić do jeszcze większego zniechęcenia i wstrętu do jedzenia. Jeżeli dziecko jest głodne, to zje. Jeżeli nie chce spróbować konkretnego produktu, to choćbyśmy stanęli na głowie – nie spróbuje. Jeżeli dziecko ma swoje upodobania i najchętniej jadłoby jedno lub dwa dania, na przykład pomidorową i ziemniaki, to pozwolenie na to również może być niebezpieczne. Dieta dziecka powinna być zróżnicowana i bogata w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Pomidorowa i ziemniaki nie dostarczą dziecku niezbędnych składników.

spis treści

1. Wizyta z niejadkiem u pediatry

Jeżeli dziecko wybrzydza i nie chce jeść, należy udać się z nim do pediatry. Lekarz powinien sprawdzić, czy za takim zachowaniem nie kryją się problemy zdrowotne. Powinien również sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo, mierząc jego wzrost i sprawdzając wagę. Jeżeli wiemy już, że brak chęci do jedzenia nie ma podłoża chorobotwórczego, należy wprowadzić na talerzu duże zmiany.

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"
Jeżeli dziecko ma problemy z jedzeniem to warto udać się do pediatry
Jeżeli dziecko ma problemy z jedzeniem to warto udać się do pediatry (123RF)

2. Radość z jedzenia

Jedzenie nie powinno kojarzyć się dziecku z krzykiem i wmuszaniem kolejnej łyżki. Powinna to być chwila spokoju i czasu dla rodziny. W końcu bowiem wszyscy mogą usiąść przy jednym stole i razem coś przekąsić. W tym czasie nie należy oglądać telewizji, czytać ani grać na telefonie. Mając w domu niejadka, siadając przy stole, nie należy rozmawiać o problemach z jego jedzeniem. Dobrze również, aby ustalić z dzieckiem zasady spożywania posiłku. Przedstawmy mu jasne formuły typu:

• Korzystamy ze sztućców.

• Nie rzucamy jedzeniem.

• Obie ręce są na stole.

• Jemy z zamkniętą buzią.

• Nie krzyczymy.

Istotne jest także chwalenie dziecka, gdy czegoś spróbuje.

3. Małe porcje kluczem do sukcesu

Dobrym sposobem na niejadka jest nakładanie na jego talerz małych porcji. Wówczas dziecko łatwiej będzie mogło odnieść sukces, zjadając wszystko, co ma na talerzu. Jeżeli chcemy, aby dziecko spróbowało czegoś nowego, połóżmy mu na talerzu mały kawałeczek, na przykład ogórka lub marchewki. Może to być zaledwie plasterek. Radość ze spróbowania przez dziecko tego kawałka powinna być ogromna.

4. Wygląd potraw

Przy komponowaniu posiłków dla niejadka liczy się nie tylko ilość, ale również wygląd potraw. Układając danie na talerzu, spróbujmy zrobić to tak, aby wyglądało po prostu ładnie. Warzywa powinny być ugotowane, a nie rozgotowane, a starszym dzieciom nie podajemy już papek. Nie wyglądają zbyt atrakcyjnie i w smaku również mogą nie być najlepsze.

5. Gotowanie razem z niejadkiem

Chcąc przekonać dziecko do jedzenia nowych potraw, możemy wspólnie przygotować danie. Wystarczy usiąść razem z dzieckiem i wspólnie zastanowić się, co przygotujemy na obiad lub na kolację. Następnie warto zrobić razem zakupy, a później przyrządzić nową potrawę. Nawet, jeżeli danie będzie zawierało tylko jeden nowy składnik, którego nasz niejadek nie chciał wcześniej spróbować, to radość ze wspólnego gotowania jest bezcenna. Tak samo można zachęcić dziecko do jedzenia kanapek. Samodzielnie przygotowana kanapka smakuje niekiedy zupełnie inaczej, a przygotowana dla mamy wywołuje wielki uśmiech na twarzy.

Musisz to wiedzieć

6. To nie pomoże, gdy mamy niejadka

Kiedy mamy w domu niejadka, należy wystrzegać się podawania mu słodyczy lub drobnych przekąsek przed jedzeniem. Należy również ograniczyć picie soków owocowych, mleka i innych napojów tuż przed posiłkiem. Takie zachowanie sprawia, że dziecko jest nasycone jeszcze przed obiadem. Nie czuje głodu i nie ma apetytu na pełnowartościowe danie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze