Trwa ładowanie...

Sprawa śmierci dziewczynki wraca po 6 latach

 Dorota Mielcarek
24.07.2019 17:51
Objawy białaczki u dzieci
Objawy białaczki u dzieci (123rf)

Hineihana Sosefina Mausii zmarła w 2013 roku na białaczkę. Lekarze nie zdiagnozowali choroby, myśląc że to zwykłe przeziębienie. Dopiero sekcja zwłok dziecka pokazała, że dziewczynka chorowała. Po 6 latach sprawa śmierci dziecka wraca do sądu.

1. Zabójcza białaczka

Problemy zdrowotne dziewczynki zaczęły się od kataru i kaszlu. Poza tymi dolegliwościami normalnie piła, jadła i bawiła się. Była w dobrej formie przez cały dzień. O północy obudziła się z krzykiem i została zabrana do szpitala.

Na pogotowiu dostała ibuprofen. Lekarz stwierdził infekcję wirusową i zapewnił rodziców, że nie mają powodów do zmartwień. Wypisał dziecko do domu.

Następnego dnia rodzina wróciła na oddział ratunkowy. Serce dziewczynki przyspieszyło, oddech stał się szybki i płytki. Według pielęgniarki - jej stan zagrażał życiu. Lekarz dyżurujący wraz z pielęgniarką mieli wątpliwości co do stanu dziecka. Skonsultowali to z przełożonym. Ten również zalecił wypisanie dziecka do domu.

Zobacz film: "Biopsja szpiku kostnego u dzieci bez znieczulenia"
Podejrzewali anginę, choruje na białaczkę szpikową. “Przeszczep to jedyna nadzieja”
Podejrzewali anginę, choruje na białaczkę szpikową. “Przeszczep to jedyna nadzieja” [4 zdjęcia]

Silny ból gardła, z którym 13-letnia Ayisha Green zmagała się przez rok, zdaniem lekarzy wskazywał na

zobacz galerię

Następnego ranka wezwano pogotowie do dziewczynki, ponieważ jej stan się pogorszył. Doszło do zatrzymania krążenia, ratownicy nie uratowali dziecka. Dziewczynka zmarła 29 września 2013, o godzinie 14:30.

Personel lekarski określił śmierć dziecka jako swoją osobistą porażkę. Po przeprowadzeniu sekcji zwłok znaleziono przyczynę śmierci dziewczynki – miała białaczkę.

Wszczęto dochodzenie, ale wyrok sądu mówił jedynie, że szpital ma przeprosić rodziców dziewczynki. Dziś sprawa wraca. Sąd chce ponownie ustalić, które procedury zawiodły, a które nie zostały zachowane.

Zarzutów jest wiele. Nie zrobiono pełnej morfologii, która wykazałaby, że Hineihana ma białaczkę. Nie wykonano prześwietlenia klatki piersiowej, chociaż dziecko cierpiało na duszności. Osoba na infolinii pogotowia ratunkowego nie udzieliła wystarczających informacji rodzicom, jak mają reanimować córkę.

Koronerzy i skład sędziowski zapoznają się z materiałem dowodowym i jak zaznaczają, do ich zadań należy ustalenie faktów, okoliczności i zaniedbań, które przyczyniły się do śmierci.

-Koronerzy starają się mówić za zmarłych, aby chronić żyjących – powiedziała Coronor Windley, prowadząca sprawę.

2. Objawy białaczki u dzieci

Do najczęstszych objawów białaczki u dzieci należą:

  • bladość skóry,
  • częste krwawienie z nosa,
  • spadek wagi,
  • gorączka,
  • osłabienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze