Suchy kaszel
Suchy kaszel u dziecka to nie tylko stresujący objaw dla rodziców. Jest on przede wszystkim męczący i nieprzyjemny dla samego malucha. Suchy kaszel przypomina niekiedy „szczekanie” i bardzo podrażnia gardło oraz krtań. Dziecko nie ma wydzieliny, którą mogłoby odkrztusić. Jaka jest przyczyna suchego kaszlu? Objawem jakich chorób jest suchy kaszel?
1. Przyczyny suchego kaszlu u dzieci
Suchy kaszel wywołują infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych. W przeciwieństwie do mokrego kaszlu nie jest spowodowany przez wydzielinę spływającą z nosa do gardła. Katar u niemowlaka może wcale nie występować, gdy maluchowi dokucza suchy kaszel, ponieważ nie pojawia się u dziecka ropna wydzielina w drogach oddechowych. Wirusy namnażają się w nabłonku oskrzeli i powodują jego uszkodzenie.
2. Kiedy najbardziej dokucza suchy kaszel?
Uszkodzony nabłonek oskrzeli sprawia, że jest on bardzo wrażliwy. Suchy kaszel może męczyć nawet wtedy, gdy dziecko zbyt szybko nabierze powietrza, zaczyna mówić lub wydawać inne dźwięki w celach komunikacyjnych. Co więcej, kaszel pojawia się nawet przy głośniejszym śmiechu lub przy większym wysiłku fizycznym – na przykład po bieganiu.
3. Kiedy suchy kaszel mija?
Suchy kaszel zanika, gdy nabłonek oskrzeli zostanie odbudowany, gdy organizm dziecka zwalczy infekcję wirusową.
4. Objawami jakich chorób może być suchy kaszel?
Suchy kaszel nie jest objawem kataru u niemowlaka, gdyż nie tworzy się wówczas ropna wydzielina z nosa. Nie jest to zatem standardowe przeziębienie z kaszlem, katarem i bólem gardła. Może się jednak okazać, że suchy kaszel to objaw poważniejszej choroby.
Musisz to wiedzieć
Suchy kaszel może być objawem:
astmy, szczególnie gdy pojawia się po wysiłku fizycznym i trwa przewlekle;
zażywania leków na nadciśnienie;
chorób serca – niewydolności krążenia lub nadciśnienia płucnego.