Syrop z tymianku na kaszel i ból gardła
Tymianek od wieków stosowany był w leczeniu wielu dolegliwości. W ostatnich latach zapomniany, dzisiaj wraca do łask. Popularnością cieszy się zwłaszcza przygotowywany z niego syrop.
1. Syrop z tymianku - właściwości
W drobnych listkach tymianku znajdują się między innymi olejki eteryczne (zwłaszcza tymol), flawonoidy, garbniki, witaminy z grupy B i witamina C. Te cenne substancje odpowiadają za leczniczą moc rośliny. A te są naprawdę imponujące!
Tymianek wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, wzmacniające i napotne. Działa odkażająco, minimalizuje objawy przeziębienia i grypy. Jest również pomocny w łagodzeniu bólu brzucha. Można go stosować w przypadku podrażnienia jelit i wątroby. Pozwala też zapobiec biegunce.
Stosowanie tymianku pospolitego jest wskazane zwłaszcza w przypadku kaszlu, co wykorzystuje wielu producentów syropów na tę dolegliwość. Syrop z tymianku można jednak przygotować w domu.
2. Jak przygotować domowy syrop z tymianku na kaszel?
Specyfik można przygotować zarówno ze świeżych ziół, jak i suszonych (te warto kupić w dobrym sklepie zielarskim).
Wsyp je do litrowego słoika, wypełniając 1/3 jego powierzchni, a w osobnym garnku zagotuj litr wody z 0,5 kg cukru.
Wodą z cukrem następnie zalej przygotowany wcześniej tymianek i dobrze wymieszaj. Zamknięty słoik odstaw na dwa dni w ciemne miejsce, a po upływie tego czasu przecedź syrop przez sito i przelej do szklanych buteleczek lub słoiczków.
Syrop podaje się 2-3 razy dziennie po jednej łyżce.
3. Syrop z tymianku i miodu
Zbigniew Przybylak, autor książki "Ziołowa apteczka na dziecięce dolegliwości”, notuje przepis na syrop tymiankowy z miodem. Jego stosowanie poleca przy nieżytach dróg oddechowych i zapaleniu oskrzeli.
30 g ziela tymianku zalej trzema szklankami wody, a następnie gotuj tę mieszankę na wolnym ogniu do momentu, aż wyparuje z niej 1/3 płynu. Po wystudzeniu przecedź herbatkę przez sito i wymieszaj z 0,25 g miodu.
Syrop przygotowany na bazie tymianku stosuje się zwłaszcza przy kaszlu mokrym, roślina ta wykazuje bowiem działanie wykrztuśne. Warto sięgać po ten specyfik również wówczas, gdy boli nas gardło.
Tymianek stosować ostrożnie powinny kobiety w ciąży i karmiące piersią.