Trwa ładowanie...

Kobiecie zrobiła się torbiel na mózgu. Objawy przypominały katar sienny

 Dorota Mielcarek
02.08.2019 09:57
Gurcharan Kaur myślała, że ma katar sienny
Gurcharan Kaur myślała, że ma katar sienny (Facebook)

Gurcharan Kaur miała wszystkie objawy kataru siennego. Lekki kaszel, zmęczenie i piekące oczy dokuczały kobiecie przez kilkanaście dni. 30-latka przechodząc koło salonu optycznego postanowiła wejść i sprawdzić, dlaczego jej oczy tak szczypią, a mruganie boli. Tam szybko polecono jej, by udała się do szpitala. Lekarze byli w szoku, gdy odkryli, że Gurcharan ma guza za lewym okiem.

1. Katar sienny okazał się być torbielą na mózgu

30-letnia Gurcharan Kaur miała podrażnione oczy. Ciągle łzawiły i szczypały. Była przekonana, że cierpi na katar sienny. Sprawdziła objawy w internecie i przeczytała, że może być to uczulenie na pyłki lub kurz. Kobieta kupiła leki na alergię. Przestała pociągać nosem, jednak jej oczy nadal łzawiły.

- Myślałam, że mam katar sienny. Oczy szczypały, były wrażliwe. Brałam tabletki na alergię i na początku pomagały – mówi Gurcharan.

30-latka ostatnio nie czuła się dobrze, jednak nie poszła do lekarza.

Zobacz film: "Czym różni się zaćma od jaskry?"

- Kilka miesięcy wcześniej czułam zawroty głowy i zmęczenie, ale wzruszyłam ramionami i nie poszłam do lekarza. Starałam się bardziej wysypiać. Dokuczały mi bóle głowy, jednak łagodne środki przeciwbólowe załatwiły sprawę – wspomina kobieta.

Podczas spaceru po Londynie zauważyła, że jej oczy stają się coraz bardziej suche i podrażnione, a mruganie stało się bolesne. Poszła na wizytę do okulisty, który przypisał jej nawilżające krople do oczu.

Gurcharan Kaur miała torbiel za lewym okiem
Gurcharan Kaur miała torbiel za lewym okiem

Przechodząc koło salonu optycznego, zachęcona reklamą na oknie, postanowiła wejść i zasięgnąć drugiej opinii. Po szczegółowych badaniach okazało się, że to nie katar sienny był powodem do zmartwień. Specjaliści zdiagnozowali uszkodzenie nerwu w lewym oku. Zrobili kobiecie szczegółowe badania. To torbiel koloidowa, a więc elastyczny guz za lewym okiem była przyczyną wszystkich dolegliwości. Niezbędna była natychmiastowa operacja, dopóki torbiel nie urosła.

- Bałam się o swoje życie. Chcę ostrzec ludzi, żeby nie bagatelizowali objawów. Gdybym nie poszła do specjalisty, guz by urósł i dostałabym ataków padaczki – mówi Gurcharan.

Gurcharan Kaur przeszła kilkugodzinną operację. Torbiel została wycięta. Dolegliwości ustąpiły, a kobieta wróciła do zdrowia. Dzisiaj uświadamia wszystkich, jak ważne jest by nie lekceważyć objawów, dopóki nie jest za późno.

- Mi się udało. Miałam szczęście, ze ta reklama mnie przyciągnęła. Gdyby nie to, dostałabym ataków padaczki, możliwe, że straciła wzrok. Teraz mówię wszystkim znajomym, że mają chodzić do lekarza, gdy coś ich niepokoi – przestrzega 30-latka.

2. Dlaczego warto badać wzrok?

Zdrowy człowiek, poniżej 50 r.ż. powinien przejść kompleksowe badania okulistyczne co najmniej raz na dwa lata. Osoby starsze, raz w roku. Większość chorób oka w początkowym okresie rozwoju przebiegają bezobjawowo.

Największą bolączką współczesnej okulistyki jest jaskra. Im pacjent jest starszy tym bardziej narażony na jej rozwój. Ostatnie 20 lat to gwałtowny rozwój techniki komputerowej. Technologia przekłada się także na okulistykę. Lekarze dysponują coraz lepszym sprzętem do diagnozowania chorób gałki ocznej. Im wcześniejsza i dokładniejsza będzie diagnoza tym skuteczniejsze okaże się leczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze