Uwaga na trampoliny. Niebezpieczna rozrywka
Twoje dziecko uwielbia trampoliny? Lepiej zaproponuj inną formę rozrywki. Ta z pozoru świetna zabawa może być bardzo niebezpieczna.
1. Niebezpieczne skoki na trampolinie
Dr Pete Pidcoe, inżynier biomechaniki, przeanalizował energię przekazywaną między poszczególnymi punktami w parkach trampolin. Duża odbijająca powierzchnia okazała się potencjalnie bardzo niebezpieczna.
Przenoszenie energii między miejscami następuje tam w sposób niekontrolowany i niespodziewany. W efekcie jeden niewłaściwy krok w parku trampolinowym może skutkować kontuzją lub poważnym urazem.
Pete Pidcoe ostrzega rodziców przed pokusą towarzyszenia dziecku na trampolinie. Zamiast pilnowania malucha, możemy spowodować większe obrażenia.
- Ciężar ciała dorosłego odbijającego się od trampoliny, skutkuje silnymi przeciążeniami na jej powierzchni. Powstającą siłę można porównać z uderzeniem młotkiem, który trafia w dziecko - twierdzi badacz.
2. Skoki na trampolinie - skutki
Ta zabawa może prowadzić do złamań kończyn, kręgów szyjnych, a nawet kręgosłupa. Chirurg urazowy Craig Cook przyznał, że regularnie miewa pacjentów z obrażeniami głowy lub ciała.
Urazy odniesione na trampolinach porównywał do tych, których można doświadczyć w wypadkach komunikacyjnych przy prędkości ok. 150 km/h. Dr Lisa Sharwood ostrzega, że może dojść do trwałego kalectwa.
Uważa się, że do 6 r.ż. dzieci w ogóle nie powinny korzystać z trampolin. Eksperci apelują o stworzenie zakresu norm i większą kontrolę nad parkami trampolin. Podstawą bezpieczeństwa jest jednak rozsądek osób, które skaczą.
Dla kobiet trampoliny mają niekorzystny wpływ na zdrowie. Skoki negatywnie działają na mięśnie dna miednicy. W efekcie mogą powodować nawet bezwiedne oddawanie moczu i skutkować obniżeniem narządów rodnych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl