Uwagę mamy zwrócił szczegół z nagrania. Lekarz od razu zlecił badania
Kiedy mama sześciomiesięcznego chłopca zauważyła, że oko jej dziecka wygląda dziwnie na ekranie elektronicznej niani, zgłosiła się z nim do lekarza. I całe szczęście. Chwilę później usłyszała, że to rzadki nowotwór oka.
1. Dziwne oko na monitorze
Mama Bennego pewnej nocy sprawdziła monitor elektronicznej niani i zauważyła, że jedno oko jest całkowicie czarne, a drugie wydaje się błyszczące. Początkowo myślała, że to kwestia urządzenia, ale swoje wątpliwości postanowiła skonsultować.
Kiedy babcia chłopca potwierdziła, że w pewnym świetle oko dziecka wydaje się mętne, mama zdecydowała się na wizytę u lekarza. Benny przeszedł rezonans magnetyczny i zdiagnozowano u niego siatkówczaka.
Ten bardzo rzadki nowotwór siatkówki oka zwykle zaczyna się w tylnej części oka i najczęściej dotyka właśnie dzieci. To rak sprawił, że monitor elektronicznej niani pokazywał, że oko Bennego jest całkowicie czarne.
- Rodzice muszą zwracać uwagę na zdjęcia, filmy i inne obrazy swoich dzieci, na których jedno oko się świeci, a drugie nie -ostrzega dr Matthew Dietz, onkolog dziecięcy ze szpitala Intermountain, którego cytuje "Inside Edition".
2. Walka z rakiem
Specjaliści z Intermountain w Murray w stanie Utah w USA zdołali uratować oko sześciomiesięcznego chłopca. Mimo że rak został wykryty na wczesnym etapie, Benny nadal ma problemy ze wzrokiem.
Dokładne badania chłopca wykazały, że rzadkie wady genetyczne doprowadziły do rozwoju nowotworu. Chemioterapia zakończyła się sukcesem, a obecnie Benny ma 18 miesięcy i czuje się całkiem dobrze.
Chłopiec musi być regularnie poddawany badaniom kontrolnym, by upewnić się, że rak nie powraca. Ze względu na częściową utratę wzroku Benny będzie uczęszczać do szkoły dla głuchoniemych i niewidomych.
3. Rzadki nowotwór oka
Siatkówczak jest rzadkim nowotworem, a najczęściej występuje u niemowląt i jest wywołany przez mutację genetyczną w genie odpowiedzialnym za rozwój oka. Najczęściej rozwijającego się raka można zauważyć właśnie na zdjęciach.
Wśród innych objawów wymienia się: białą źrenicę, zmętnione oko, różnokolorowe tęczówki, zaczerwienienie gałki ocznej oraz zeza. Lekarze zalecają, by zwracać uwagę na niepokojące objawy i zawsze konsultować je z pediatrą.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl