VI spotkanie z cyklu "Autyzm w Rodzinie"
Zbliża się VI Spotkanie z cyklu "Autyzm w Rodzinie". Temat konferencji dotyczy suplementacji w autyzmie jako jednej z form leczenia tego zaburzenia rozwoju.
Jak dowodzą najnowsze doniesienia naukowe, u podstaw spektrum autyzmu (obok predyspozycji genetycznych czy czynników środowiskowych) leżą problemy metabolizmu. Osoby nimi dotknięte nieprawidłowo przetwarzają zawarte w pokarmie składniki odżywcze, co prowadzi do kaskady zmian chorobowych w ich organizmach.
Zmiany te wciąż są przedmiotem badań wielu uczonych na całym świecie, gdyż problem autyzmu dotyczy coraz większej populacji najmłodszego pokolenia ludzkości (na świecie już 1 dziecko na 100 ma rozpoznany autyzm!). Istnieje więc pilna potrzeba zaradzenia temu niepokojącemu zjawisku.
Wśród wielce niekorzystnych zmian chorobowych wynikających ze złego trawienia przez osoby z autyzmem wymienia się przesiąkliwość jelita (leaky gut), która z jednej strony polega na przedostawaniu się źle strawionych cząstek do krwiobiegu i tym samym nieustannego stanu zapalnego w całym organizmie, a z drugiej – przyczynia się do braku odżywienia mózgu (starving brain). W rezultacie okazuje się, że jedną z zasadniczych interwencji medycznych w autyzmie staje się troska o obniżenie stanu zapalnego w organizmie pacjenta oraz dostarczenie mózgowi potrzebnych mu składników odżywczych, bez których nie może on prawidłowo pracować.
Obu tym problemom można jednak zaradzić m.in. przez odpowiednio dobraną suplementację. Nawet bowiem jeśli pacjentom z autyzmem zostanie dobrana jak najlepsza dla nich dieta, to wspomniane wyżej trudności z przetworzeniem żywności na potrzebne do zdrowia składniki nie zapewnią osobom z autyzmem właściwej podaży mikro- i makroelementów oraz witamin.
Suplementy jako skoncentrowane źródło witamin bądź minerałów mogą lepiej uzupełnić powstałe niedobory, a w konsekwencji zapobiec poważniejszym komplikacjom chorobowym osób dotkniętych autyzmem.
Podczas już VI konferencji z cyklu "Autyzm w Rodzinie" chcemy przedstawić rodzicom dzieci z autyzmem zagadnienie stosowania mądrej i zindywidualizowanej suplementacji w terapii ich dzieci.
1. Autyzm a suplementacja
O konieczności przyjmowania suplementów mówi się bowiem coraz częściej, lecz brak uporządkowanych informacji na ten temat wciąż sprawia, że wielu rodziców podchodzi do tej formy terapii albo zbyt pochopnie (opierając się tylko na danych producentów, bez konsultacji z lekarzami), albo nieufnie (nie mając wiedzy nt. dawkowania, wolą nie sięgać po nie wcale).
Do wygłoszenia wykładów podczas naszego spotkania, jak zwykle, zaprosiliśmy wybitnych specjalistów: lekarzy i farmaceutów. Są to znawcy problematyki suplementów. Z pewnością będą oni mogli odpowiedzieć rodzicom na wiele nurtujących ich pytań z tego zakresu. Pragniemy, aby temat ten został omówiony dogłębnie, niejako od początku: od definicji suplementów, przez zasady związane z ich przyjmowaniem aż po ich właściwe przechowywanie. Pragniemy też przedstawić uzasadnienie dla suplementacji w autyzmie oraz dokonać swoistego przeglądu badań diagnostycznych, jakie warto wykonać, by ustalić zapotrzebowanie organizmu na dany składnik i tym samym przekonać się o potrzebie przyjmowania danego suplementu.
Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia 2018 r w Integracyjnym Przedszkolu Montessori "Mądre Główki" przy ul. Jutrzenki 146 w Warszawie.
Zapisy (do 20. kwietnia 2018 r.): fundacja@madreglowki.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.