Trwa ładowanie...

W aptekach brakuje ważnego preparatu. Dr Grzesiowski: mamy wysyp zachorowań (WIDEO)

W całym kraju przybywa zachorowań na ospę wietrzną. Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH Państwowego Instytutu Badawczego dowodzą, że w 2022 roku odnotowano 25 proc. wzrost zachorowań w porównaniu z rokiem poprzednim. Rodzice alarmują, że w niektórych przychodniach brakuje szczepionek przeciwko tej chorobie.

Ospa jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym i droga kropelkowa. Czy rzeczywiście w Polsce brakuje szczepionek przeciwko ospie?

- Niestety od co najmniej półtora miesiąca mamy niedobór szczepionki przeciwko ospie wietrznej. Oczywiście szczepionka jest dostępna w dwóch trybach - jeden to szczepionka, która jest nieodpłatna dla dzieci do trzeciego roku życia i grup ryzyka i ta szczepionka jest, ale na nią decydują się tylko niektórzy rodzice. To dotyczy dzieci żłobkowych, natomiast na wolnym rynku faktycznie mamy braki i zapowiada się, że nie wcześniej niż pod koniec lutego ta szczepionka się pojawi - przyznaje dr Paweł Grzesiowski, pediatra i immunolog, gość programu Newsroom WP.

Lekarz dodaje, że w tym roku zachorowań na ospę jest znacznie więcej niż w ubiegłych latach.

- Mamy obecnie wysyp ospy wietrznej, to jest choroba bardzo zakaźna. Niestety, jeśli jakieś dziecko w grupie choruje, to nieszczepione dzieci w dużej mierze są zagrożone zachorowaniem. Ospa ma niestety poważne powikłania, są to głównie nadkażenia bakteryjne zmian skórnych, które mogą skończyć się sepsą. Jest to zły moment, bo mamy dużo zachorowań, a brakuje szczepionek - alarmuje pediatra.

Dowiedz się więcej, oglądając WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze