Trwa ładowanie...

W aptekach brakuje ważnego preparatu. Dr Grzesiowski: mamy wysyp zachorowań (WIDEO)

W całym kraju przybywa zachorowań na ospę wietrzną. Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH Państwowego Instytutu Badawczego dowodzą, że w 2022 roku odnotowano 25 proc. wzrost zachorowań w porównaniu z rokiem poprzednim. Rodzice alarmują, że w niektórych przychodniach brakuje szczepionek przeciwko tej chorobie.

Ospa jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym i droga kropelkowa. Czy rzeczywiście w Polsce brakuje szczepionek przeciwko ospie?

- Niestety od co najmniej półtora miesiąca mamy niedobór szczepionki przeciwko ospie wietrznej. Oczywiście szczepionka jest dostępna w dwóch trybach - jeden to szczepionka, która jest nieodpłatna dla dzieci do trzeciego roku życia i grup ryzyka i ta szczepionka jest, ale na nią decydują się tylko niektórzy rodzice. To dotyczy dzieci żłobkowych, natomiast na wolnym rynku faktycznie mamy braki i zapowiada się, że nie wcześniej niż pod koniec lutego ta szczepionka się pojawi - przyznaje dr Paweł Grzesiowski, pediatra i immunolog, gość programu Newsroom WP.

Lekarz dodaje, że w tym roku zachorowań na ospę jest znacznie więcej niż w ubiegłych latach.

- Mamy obecnie wysyp ospy wietrznej, to jest choroba bardzo zakaźna. Niestety, jeśli jakieś dziecko w grupie choruje, to nieszczepione dzieci w dużej mierze są zagrożone zachorowaniem. Ospa ma niestety poważne powikłania, są to głównie nadkażenia bakteryjne zmian skórnych, które mogą skończyć się sepsą. Jest to zły moment, bo mamy dużo zachorowań, a brakuje szczepionek - alarmuje pediatra.

Dowiedz się więcej, oglądając WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.