W kieleckim szpitalu na sepsę zmarła nastolatka. Lekarze mówią, że to efekt nieszczepienia
W nocy z 19 na 20 marca br. w W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach na sepsę zmarła nastolatka. Od początku tego roku sześcioro innych dzieci było hospitalizowanych. Lekarze uważają, że skutkiem zachorowań jest unikanie szczepień.
1. Sepsa w kieleckim szpitalu
Nastolatka na oddział trafiła z jednego ze szpitali powiatowych. Nie była szczepiona przeciwko pneumokokom. U trzech innych pacjentów powodem wystąpienia sepsy było podłoże meningokowe, a u jednego – pneumokokowe. Jedno z dzieci nie było szczepione przeciwko żadnej z chorób zakaźnych.
U pięciorga młodszych pacjentów zdiagnozowano ropne zapalenie opon. Większość chorowała także na zespół wykrzepienia wewnątrznaczyniowego.
2. Posocznica
Posocznica, inaczej nazywana sepsą, to bardzo niebezpieczna choroba. Bezpośrednio zagraża życiu, a przy ciężkim przebiegu może zabić nawet w ciągu 24 godzin.
Czy możemy się nią zarazić od drugiej osoby? Nie. Możemy jednak zarazić się inną zakaźną chorobą, której powikłaniem może być właśnie sepsa. Dotyczy to zakażeń gronkowcami czy meningokokami.
Sepsa najczęściej pojawia się u osób, które przebywają na oddziałach szpitalnych. Jest bardzo groźna dla noworodków i niemowląt. W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się też osoby chorujące przewlekle, z niską odpornością czy z ogólnym złym stanem zdrowia.
Czym się objawia? Podwyższoną temperaturą ciała (pow. 38 stopni Celsjusza), przyspieszoną pracą serca, przyspieszonym oddechem i podwyższonym poziomem leukocytów we krwi.
U dzieci występuje tzw. sepsa meningokokowa, która może się pojawić nawet u zupełnie zdrowego dziecka. Przyczyną są meningokoki rozprzestrzeniające się drogą kropelkową. Najbardziej narażone są dzieci do 5. roku życia i młodzież w wieku 14-19 lat.
3. Objawy
Objawy sepsy u dzieci przypominają grypę – niepokój ruchowy, brak apetytu, bóle głowy i kończyn oraz wymioty. Pojawia się też sztywność karku. Da się z niej wyjść tylko wtedy, gdy leczenie antybiotykami zostanie szybko wdrożone. Sepsę leczy się również poprzez przetaczanie płynów, które umożliwi wyrównanie zaburzonego poziomu ciśnienia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.