Wielu rodziców nadal robi to chłopcom. Lekarz zabrał głos
Pewna mama zwróciła się do lekarza z pytaniem, czy "trenowanie" napletka u dziecka to dobra praktyka. Lekarz zamieścił swoją odpowiedź na TikToku, a jego filmik zebrał mnóstwo komentarzy.
1. "Trenowanie" napletka - więcej szkody czy pożytku?
"Trenowanie" napletka to sposób na to, aby zapobiegać powstaniu stulejki? To zdanie nadal podziela wielu rodziców.
Stan, w którym napletek jest zbyt ciasny i nie daje się odciągnąć, jest nazywany stulejką. Najczęściej leczy się ją operacyjnie: może to być operacja usunięcia części lub całości napletka (obrzezanie z przyczyn zdrowotnych) lub operacja plastyczna, która koryguje kształt napletka.
Do niedawna pediatrzy zachęcali, by w czasie wieczornej kąpieli lub przewijania "trenować" napletek u chłopców.
Pewna mama, której syn nie chciał pozwolić na takie ćwiczenia, postanowiła rozwiać swoje wątpliwości i zapytać specjalistę, czy "trenowanie" napletka u chłopców to dobra praktyka. W tym celu udała się do lekarza.
Medyk postanowił zamieścić swoją odpowiedź także na TikToku, gdzie prowadzi konto "fajnychirurg".
@fajnychirurg Wasze pytania: „trenowanie” napletka u dwulatka… Stali widzowie pewnie się domyślą, co o tym myślę. Zamierzchłe zalecenie. Czasem dwulatek potrafi być mądrzejszy od doktora. #trenowanienapletka #dwulatek #2latek #stulejka #napletek #chłopiec #rozwójchłopca #dziecko #dzieci #rodzic #rodzice #rodzicielstwo #choroba #wada #zdrowiedziecka #fajnychirurg #fajnychirurgOskarZgraj #OskarZgraj #chirurgdziecięcy #edukacja #wiedza ♬ original sound - Oskar Zgraj
- Pediatra kazał "trenować" napletek u dwulatka, a on sobie nie daje. Dzieci nie są głupie i nie dadzą sobie łatwo krzywdy zrobić. W związku z tym, jak czujesz, że jest coś nie tak w tym postępowaniu, warto się doszkolić i sprawdzić, bo "trenowanie" napletków nie jest już częścią prawidłowego postępowania. W Polsce przynajmniej od grudnia 2016 roku, na świecie nieco dłużej. Wiemy, że to nie działa, a właściwie działa, ale dokładnie przeciwnie, czyli zwiększa ilość prawdziwych stulejek, które wymagają operacji - wyjaśnił lekarz.
2. Filmik lekarza zebrał mnóstwo komentarzy
Co na to rodzice? Pod filmikiem medyka pojawiło się mnóstwo komentarzy. Okazuje się, że niektórzy opiekunowie nadal stosują tę metodę na swoich dzieciach.
Oto niektóre z wpisów:
"Podczas kąpieli lekko naciągnąć. Nie na siłę. Wolę naciągać, niż dać później cierpieć podczas zabiegu",
"Ja zawsze naciągam delikatnie podczas kąpieli".
Inni twierdzili, że mimo zaleceń lekarzy nie zdecydowali się na praktykowanie tej metody:
"Mam syna 14 lat i jak był mały, pediatra też kazał to robić podczas kąpieli. Naciągać. Nic nie robiłam i do tej pory nic się nie dzieje",
"Jestem mamą czwórki chłopców i żadnemu nie praktykowałam takich rzeczy. Nie wiem, dlaczego rodzice robią to swoim dzieciom",
"Nic nie robić, zostawić w spokoju",
"Nigdy nie robiłam żadnemu synowi i jest ok" - komentowali użytkownicy TikToka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl