Trwa ładowanie...

Wrzuciła na Facebooka zdjęcie przed mastektomią. W ten sposób apeluje do innych kobiet - "Badajcie swoje piersi!"

 Anna Krzpiet
23.11.2022 16:11
Lisa Royle i zmiany nowotworowe na piersi
Lisa Royle i zmiany nowotworowe na piersi (mirror)

Odważna Lisa opublikował zdjęcie swojej piersi w internecie na kilka dni przed poddawaniem się mastektomii. Post został udostępniony ponad 50 tys. razy. Połączył kobiety z różnych miejsc na świecie, które wspólnie chcą przypomnieć innym, jak ważne jest badanie piersi.

spis treści

1. Rozpoznaj nowotwór piersi

42-letnia Lisa Royle powiedziała, że nigdy wcześniej nie pomyślałaby o tym, że będzie dodawać na Facebooka zdjęcia swoich piersi. Sytuacja jednak ją do tego zmusiła. Lisa czuła potrzebę podzielnia się swoją historią z innymi kobietami. Dzięki temu może ich ostrzec, że nie wolno ignorować nawet najmniejszych symtomów. Musimy wiedziec, że zawsze jest odpowiedni czas, aby spojrzeć na swoje piersi - mówi.

Lisa opublikowała zdjęcie, na kórym widać fragment jej piersi ze zmianą, która okazała się być nowotworem. Pod zdjęciem napisała - "Więc to jest tutaj ..... To wszystko, co znalazłam na mojej piersi".

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak często należy wykonywać profilaktyczne badanie piersi?"

To musisz wiedzieć:

- Zmiana to zaledwie małe wklęśniecie, które dla wielu kobiet może być nawet niezauważalne. To wygląda bardzo subtelne. Takie małe wgłębienia pod spodem, które można łatwo przegapić, kiedy wszyscy jesteśmy zajęci porannym szykowaniem się do pracy - mówi Lisa. Proszę was, obserwujcie swoje piersi - apeluje kolejny raz.

Lisa Royle i jej zmiana nowotworowa na piersi
Lisa Royle i jej zmiana nowotworowa na piersi (mirror)

42-latka opowiada również, że dla niej, jako matki czwórki dzieci na początku nie było to nic dziwnego, że jej piersi wyglądają już inaczej. Nie są już tak kształtne i mają na sobie pewne znamiona. Lisa przestrzega, aby nikt nie myślał podobnie, jak ona.

Jej mąż Craig Thomas Royle jest niezwykle dumny z tego, że Lisa stara się dotrzeć do innych kobiet. Opisał swoją żonę, jako „inspirację” i napisał na Facebooku: "Razem możemy uświadomić ludziom, jak rozpoznać nowotwór i skutecznie go zwalczyć".

Pod postem pojawiły się setki komentarzy. Kobiety, jak i ich partnerzy dziękują Lisie za jej odwagę i nawołują do podawania tej wiadomości dalej:

"Dziękuję Lisa, jesteś bardzo dzielna, dziękuję za pokazanie nam, jak to wygląda. Dzięki temu możemy sprawdzić nasze własne piersi. Podajmy to dalej!".

"Jesteś niesamowita, inspirującą kobietą z wielkim sercem. Dziękuję, że zechciałaś podzielić się z nami swoją historią i pomóc innym".

"Życzę Tobie i Twojej rodzinie nieskończonej siły, odwagi i pozytywnej energii, w każdej minucie każdego dnia. Niech inni dowiedzą się, jak walczyć z rakiem".

"Jesteś taka odważna, by w tej chwili myśleć o innych. Czeka Cię tak trudny czas, a martwisz się o innych. Dziękuję!".

Zobacz także:

2. Badaj swoje piersi!

To niezwykle ważne, aby każda kobieta pamiętała o tym, żeby regularnie badać swoje piersi. Nie musisz za każdym razem robić tego u lekarza, możesz to zrobić podczas kąpieli lub pod prysznicem, kiedy używasz kremu do pielęgnacji ciała, czy kiedy się ubierasz.

Jakiś czas temu świat obiegła kampania Erin Smith Chieze, która postanowiła rozpowszechnić fotografię, ktore w skuteczny sposób miały podnieść świadomość kobiet. Przy pomocy 12 cytryn, zostały zobrazowane symptomy raka piersi.

Erin Smith Chieze - 12 cytryn - objawy raka piersi
Erin Smith Chieze - 12 cytryn - objawy raka piersi (Facebook)

Osiem ważnych objawów, na które należy zwrócić uwagę to:

  • wyczuwalne lub zauważalne guzki,
  • zaczerwienienie lub wysypka wokół brodawki,
  • wydzielina z brodawki,
  • obrzęk pachy lub okolic obojczyka,
  • zmniejszenie lub zwiększenie się tkanki piersi,
  • nawracający ból piersi, sutków lub okolic pach.

Jeśli zauważysz jakiś z symptomów, jak najszybciej udaj się do swojego lekarza.

Według NHS (National Health Service), guzek jest pierwszym objawem raka piersi, który zauważa większość kobiet. Około 90 proc. guzków piersi nie są nowotworowe, ale zawsze powinny być kontrolowane przez lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze