Trwa ładowanie...

Wszy łonowe. Czym jest wszawica łonowa, czy dzieci mogą się zarazić?

Wszy łonowe to pasożyty, które bytują w okolicach narządów płciowych człowieka. Do zarażenia najczęściej dochodzi podczas kontaktu seksualnego z zakażoną osobą, jednak nie tylko. Wszawicą łonową można zarazić się także śpiąc w jednym łóżku, lub korzystając z tej samej toalety. Mogą zarazić się nią nawet najmłodsi. Jak rozpoznać wszy łonowe? Jak wyglądają wszy u dzieci? W jaki sposób przebiega leczenie?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
spis treści

1. Czym są wszy łonowe i jak wyglądają?

Wszy łonowe to niewielkie pasożyty zewnętrzne, które bytują na włosach w okolicach intymnych i żywią się ludzką krwią. Wszy łonowe mają około 2-3 milimetry długości i dość trudno je znaleźć, ponieważ mają jasnoszarą barwę. Aby je dostrzec, musimy użyć szkła powiększającego.

Wszy łonowe składają 200-300 jaj (które nazywamy gnidami) na miesiąc, które przytwierdzone są przy skórze obok włosów.

2. Jak można zarazić się wszawicą łonową?

Zarazić możemy się głównie poprzez kontakty seksualne, ale także poprzez noszenie tych samych ubrań co zakażona osoba lub spanie w jednej pościeli, używanie wspólnych ręczników, czy pościeli.

Wszy łonowe wylęgają się około 30 dni. Choroba ta jest zaliczana do chorób przenoszonych drogą płciową i występuje głównie u osób dorosłych, choć nie jest to reguła.

3. Jakie są objawy wszawicy łonowej?

Wszy żywią się krwią, dlatego w miejscach ukąszeń pojawiają się niebieskie plamy, po których możemy łatwo poznać, że mamy do czynienia z tym właśnie pasożytem.

Najczęstszym objawem wszawicy łonowej jest uporczywy świąd, który wynika z przemieszczania się pasożytów po ciele człowieka. Świąd ten najczęściej pojawia się w okolicach brzucha, skóry w okolicy ud, pachwin i wzgórka łonowego.

Jak wyglądają wszy łonowe u dzieci? W przypadku najmłodszych pasożyty te zwykle umiejscawiają się w okolicach brwi i rzęs.

Objawy pojawiają się dopiero po kilku tygodniach od zarażenia się, kiedy ilość pasożytów zwiększa się i zaczynają podrażniać większe partie skóry.

Wszy łonowe mogą wywoływać reakcję alergiczną. Niektórym chorym towarzyszą powiększone węzły chłonne.

4. Jak leczyć wszy łonowe?

Wszawicę łonową, podobnie jak inne choroby skóry, leczymy u dermatologa. Nie warto zwlekać z wizytą, ponieważ im szybciej wdrożymy leczenie, tym łatwiej będzie nam nad tym zapanować.

Warto pamiętać, że leczeniu powinni zostać poddani wszyscy domownicy i osoby z kręgu bliskich znajomych.

Po zarażeniu się wszawicą łonową bardzo ważne jest przestrzeganie higieny osobistej:

  • zmiana bielizny, pościeli, ręczników, powinniśmy je wyprać w wysokiej temperaturze;
  • depilacja miejsc intymnych;
  • powstrzywanie się od współżycia;
  • stosowanie na noc roztwory z lindanu;
  • jeśli wszy zagnieździły się na rzęsach, powinniśmy kłaść na nie wazeliną nawet kilka razy dziennie;
  • udanie się do dermatologa po leki.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.