Trwa ładowanie...

Zależność między antybiotykami a słońcem

Avatar placeholder
22.11.2023 16:22
Zależność między antybiotykami a słońcem
Zależność między antybiotykami a słońcem

Bardzo rzadko zastanawiamy się nad tym, czy zażywając antybiotyki, powinniśmy wystawiać się na działanie słońca. Wiemy doskonale, jak brać antybiotyk, ale warto się dodatkowo zastanowić, czy istnieją jakieś wskazania, co do zażywania antybiotyków i unikania słońca? Jest kilka leków, po zażyciu których nie zaleca się ekspozycji skóry na słońce. Są to tetracykliny i chinoliny. Sprawiają one, że na skórze mogą pojawić się odczyny fototoksyczne lub może pojawić reakcja fotoalergiczna. W przypadku takich antybiotyków należy unikać słońca i stosować kremy z odpowiednimi filtrami UV.

spis treści

1. Uczulenie na słońce po antybiotyku

Antybiotyki mogą wywoływać uczulenie na słońce. Mogą mieć niekorzystny wpływ, kiedy zażywając je, będziemy zbytnio wystawiali skórę na działanie promieni słonecznych. Nie wszystkie antybiotyki powodują reakcje alergiczne, uczulenie lub wrażliwość skóry na słońce. Warto jednak dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do każdego antybiotyku i sprawdzić, czy ten, który aktualnie zażywamy, nie wymaga, aby ograniczyć ekspozycję na promienie słoneczne. Zapoznanie się z ulotką dołączoną do antybiotyku to podstawowy krok, o którym niestety często zapominają nawet te osoby, które doskonale wiedzą, jak brać antybiotyk.

Antybiotyki mogą wywoływać uczulenie na słońce
Antybiotyki mogą wywoływać uczulenie na słońce (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Do antybiotyków, które mogą wywoływać alergie na słońce, można zaliczyć:

• doksycyklinę – stosowaną do leczenia infekcji stomatologicznych, infekcji skórnych, infekcji układu oddechowego, zakażeń w obrębie układu moczowego;

• tetracyklinę – stosowaną do leczenia trądziku;

• minocyklinę – stosowaną w procesie leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów;

• antybiotyki chinolinowe – stosowane są w infekcjach gałki ocznej i zwiększają wrażliwość oczu na promienie słoneczne.

2. Objawy nadwrażliwości na światło

Warto wiedzieć, czym jest nadwrażliwość na światło. Jest to reakcja skórna, która pojawia się, kiedy skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych. Czasem może się pojawić idiopatycznie, bez określonej przyczyny. Czasem przyczyną nadwrażliwości na światło są właśnie niektóre antybiotyki. Jeśli chodzi o choroby skóry, mogą one przebiegać jako:

• Odczyny fototoksyczne, czyli zmiany skórne, pojawiające się pod wpływem słońca i znajdujących się w organizmie substancji światłouczulających. Nadwrażliwość znika najczęściej po odstawieniu leku lub zakończeniu kuracji. Reakcja skórna po antybiotyku pojawia się bardzo szybko w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych. Towarzyszy im rumień, czasem mogą pojawiać się nawet pęcherze, które przypominają klasyczne oparzenia słoneczne.

Musisz to wiedzieć

• Reakcje fotoalergiczne, są to czyli zmiany, które pojawiają się na skórze dopiero po 24 godzinach od momentu ekspozycji na słońce. Występują one tylko u niektórych osób zażywających środki zwiększające wrażliwość skóry na słońce. Objawami tych reakcji są grudki i krostki pojawiające się na skórze. Krostki mogą być wypełnione płynem. W wyniku działania słońca na antybiotyk jego struktura chemiczna ulega zmianie. Tworzą się typowe alergeny, które uczulają. Na dodatek są one zapamiętywane przez układ odpornościowy jako alergeny. Więc każde kolejne zażycie tego antybiotyku będzie wywoływało reakcję alergiczną i zawsze będą pojawiały się objawy alergii.

Warto pamiętać, że stosując antybiotyki, lepiej unikać słońca. Skuteczną ochronę przed słońcem zapewnią kremy z wysokim filtrem UV. Dobrym rozwiązaniem, choć nie zawsze możliwym i wygodnym, jest zakrywanie odzieżą wszystkich elementów ciała.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze