Zasady diety bezglutenowej
Dieta bezglutenowa dla dzieci wymaga mądrego stosowania – eliminowania produktów, w których użycie glutenu jest oczywiste, a także tych, gdzie gluten jest ukryty. Gluten jest białkiem roślinnym obecnym w zbożach (pszenica, owies, jęczmień, żyto, orkisz, pszenżyto).
Dieta bezglutenowa została stworzona z myślą o chorych na celiakię oraz uczulonych na gluten. Rozróżnienie tych dwóch grup osób jest zasadnicze, choć leczenie to samo – eliminacja szkodliwego białka. Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, natomiast uczulenie należy do alergii pokarmowej. W pierwszym przypadku dieta musi towarzyszyć choremu do końca życia, w drugim – zaburzenie może całkowicie ustąpić.
1. Dieta bezglutenowa dla dzieci – produkty dozwolone
W diecie bezglutenowej dla dzieci mogą znaleźć się produkty, do których użyto bezpieczne mąki:
• kukurydzianą;
• sojową;
• gryczaną;
• ryżową;
• proso;
• komosę ryżową;
• amarantus.
Zdarza się jednak, że również te mąki mogą być zanieczyszczone glutenem. Dzieje się tak m.in. wskutek mielenia w jednym młynie. Chcąc mieć pewność co do najwyższej jakości produktu, warto kupować te posiadające oznaczenie skreślonego kłosa. Wbrew pozorom dieta dla dziecka nietolerującego glutenu nie jest wcale uboga. Mogą znaleźć się w niej zarówno orzechy, jak i soczewica, sezam, kasza jaglana i ziarna słonecznika.
2. Jadłospis dla dziecka na diecie bezglutenowej
Podstawą jadłospisu w diecie bezglutenowej dla dzieci są warzywa, owoce, ryby, jaja, produkty mleczne, ale również produkty bezglutenowe, np. makaron i chleb. Choremu nie zaszkodzą chipsy kukurydziane i ciastka ryżowe. Niemniej, sklepowe słodycze trzeba zastępować np. dżemem, miodem oraz kisielami i budyniami przyrządzanymi w domu, z użyciem mąki ziemniaczanej. Dieta bezglutenowa dla dziecka pozwala na sięganie po ciasta i ciastka, ale te upieczone z dopuszczalnych składników, a jeśli sklepowe – koniecznie z oznaczeniem przekreślonego kłosa. Stosowanie diety bezglutenowej dla dzieci nie ma nic wspólnego z odchudzaniem dzieci.
Musisz to wiedzieć
3. Niebezpieczeństwo glutenu ukrytego
O ile znana jest ogólna lista produktów zakazanych w chorobie, o tyle duże niebezpieczeństwo stwarza gluten ukryty tam, gdzie nie spodziewalibyśmy się go zastać. Gluten jest stosowany w różnych procesach przetwórczych, m.in. w nadawaniu produktom właściwej konsystencji, więc znajdziemy go np. w wędlinach, daniach gotowych oraz z proszku, w lodach, napojach, a nawet w mrożonych i puszkowanych owocach i warzywach. Równie niebezpieczne mogą być suszone owoce i wszelkie wsady owocowe, np. w jogurtach. Ponadto gluten pojawia się w formie słodu jęczmiennego, więc jest też odnotowywany w niektórych płatkach śniadaniowych. Co więcej – gluten jest również w cukrze waniliowym! Zawsze więc trzeba zapoznawać się z treścią ulotek na opakowaniach.
Stosowanie diety bezglutenowej u dzieci wymaga konsultacji z dietetykiem. Zapobiegniemy w ten sposób niedoborom cennych składników odżywczych.