Trwa ładowanie...

Zespół krowiego języka

Avatar placeholder
08.07.2016 10:13
Zespół krowiego języka
Zespół krowiego języka (123RF)

Należy pamiętać, aby nie bagatelizować niedoborów witaminowych. Mogą one bowiem prowadzić do osłabienia organizmu, licznych dysfunkcji, a także chorób. Jedną z nich jest zespół krowiego języka (zwany też zespołem czarnego języka).

 

Schorzenie to, podobnie jak pelagra, powstaje w wyniku braku odpowiedniej ilości witaminy B3 w organizmie. Odpowiada ona nie tylko za przemiany metaboliczne, ale również usprawnia układ nerwowy i bierze udział w tworzeniu czerwonych krwinek.

Osoby z jej niedoborem mogą cierpieć na liczne zmiany skórne, owrzodzenia, także łupież i nadmierne wypadanie włosów.

1. Objawy zespołu krowiego języka

Zobacz film: "Domowe sposoby na afty"

Objawy mogą się pojawić zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Choroba ta powoduje zmiany, które pojawiają się na języku, błonie śluzowej w obrębie jamy ustnej, a także pochwie. Jednym z najczęstszych przejawów, jakie towarzyszą temu schorzeniu to gromadzenie łuszczącego się nabłonka na języku, który po pewnym czasie zmienia swoją barwę na czarną.

Oprócz tych symptomów, pacjenci zauważają u siebie także czarne włoski pojawiające się na wierzchu języka. Warto wiedzieć, że nie każdy taki objaw może sygnalizować tę chorobę. Należy sprawdzić, czy nie wynika to z nieodpowiedniej higieny w obrębie jamy ustnej.

2. Diagnoza i leczenie

Jeśli codziennie szczotkujemy zęby i regularnie odwiedzamy dentystę, a mimo to na języku pojawiły się zmiany chorobowe, powinnuśmy niezwłocznie zgłosić się na badania laboratoryjne. Tylko testy krwi mogą potwierdzić, czy schorzenie to powstało w wyniku niedoboru witaminy B3. Zmiany skórne znikają zazwyczaj po dwóch tygodniach regularnego stosowania niacyny.

Dziwne zmiany na języku powinny wzbudzić czujność u rodziców. Jeżeli zauważyliśmy je u dziecka, jak najszybciej skonsultujmy się ze specjalistą. Może się okazać, że maluch cierpi również na niedobory innych witamin i związków mineralnych, co może obniżać odporność i powodować nadmierne zmęczenie.

 

3. Źródła witaminy B3

Choroby można uniknąć dzięki dobrze zbilansowanej diecie, w której znajdują się produkty bogate w witaminię B3. Należy pamiętać, że większość mikroelementów lepiej przyswaja się z pożywienia, niż z środków farmakologicznych. Najwięcej niacyny znajduje się w :

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.