Zwalcz katar u dziecka
O katar u dzieci nietrudno. Z zasady nie jest groźny, jednak bardzo uporczywy. Utrudnia swobodne jedzenie, oddychanie i zakłóca sen nocny. Najbardziej dokuczliwy jest katar u niemowlaka, ponieważ tak małe dzieci oddychają przez nos.
Początki kataru u dziecka są zwykle niewinne. Początkowo malec kicha, a z noska wypływa wodnista wydzielina. Po upływie 2-3 dni ulega gęstnieniu, ale nadal jest przezroczysta bądź biała. Dodatkowo pojawia się podwyższona temperatura i pokasływanie (na skutek podrażniania gardła przez spływającą wydzielinę). Są to najczęstsze objawy przeziębienia u dzieci, zwykle o podłożu wirusowym. Taki niegroźny katar może wystąpić wielokrotnie w ciągu roku. Natomiast bardziej niepojąca jest wydzielina o zabarwieniu żółtym i zielonkawym. Oznacza ona podłoże bakteryjne (ropne). Ten katar nie powinien zostać zbagatelizowany, gdyż często atakuje zatoki u dziecka, oskrzela i płuca. Wyleczenie jest trudne, z towarzyszącą wysoką gorączką i często wymaga podania antybiotyku.
1. Jak oczyszczać nos z kataru u dziecka?
Podstawowym działaniem podczas kataru u dziecka jest oczyszczanie i udrażnianie noska. Pomocne są sól fizjologiczna i woda morska. Wystarczy po 1-2 kropelki tych preparatów zaaplikować maluchowi leżącemu na plecach do obu dziurek noska. Efekt jest dość szybki – obkurczenie śluzówki, zmniejszenie obrzęku, a także upłynnienie wydzieliny. Następnie układamy niemowlaka na brzuszku, co ułatwi wypłynięcie wydzieliny. Dobre efekty przynosi również zastosowanie maści majerankowej, którą smarujemy okolice noska – świetnie udrożnia zapchany nosek.
Oczyszczanie nosa zapobiega rozwijaniu się infekcji. Trzeba to robić wiele razy dziennie, szczególnie przed rozpoczęciem karmienia (czasami nawet w trakcie) oraz przed spaniem. Warto posłużyć się aspiratorem, który pozwala uporać się z nadmiarem wydzieliny u maluszka niepotrafiącego samodzielnie wydmuchiwać. Końcówkę aspiratora delikatnie przykładamy do krawędzi nosa. Sprzęt ten jest bezpieczniejszy od gruszki łatwo uszkadzającej śluzówkę. Niemowlaka trzeba też jak najczęściej układać na brzuszku. Należy zachować dużą ostrożność w przypadku wszelkich kropli. Powinny być one przeznaczone dla dzieci w określonym wieku.
2. Uczymy dziecko posługiwania się chusteczką
Cenną umiejętnością każdego dziecka jest samodzielne wycieranie noska. Naukę zaczynamy już u rocznego maluszka, choć do perfekcji dochodzi najczęściej trzylatek. Ważne jest pokazywanie, że wydzielinę z dziurek trzeba wydmuchiwać naprzemiennie (najpierw z jednej, potem z drugiej). Uczymy też lekkiego uciskania skrzydełka nosa. Jeśli wydmuchiwanie jest utrudnione, a wydzielina gęsta, zastosujmy sól fizjologiczną bądź wodę morską. W łóżeczku, w miejscu, w którym ułożona jest główka, ważne jest zastosowanie podwyższenia (zwinięte ręczniki pod materac). W pozycji półleżącej łatwiej się oddycha.
Jeśli katar dokucza najmniejszym dzieciom (noworodek i niemowlę), ważna jest konsultacja lekarska. Łatwo u nich o szybki rozwój infekcji. Droga od zwykłego kataru do zapalenia ucha czy płuc jest krótka. Z katarem u starszego dziecka można przeczekać 2-3 dni, sięgając po domowe sposoby. Jeśli katar utrzymuje się, a my nie zauważamy poprawy, skonsultujmy się z laryngologiem (winnym może okazać się np. trzeci migdał).
Musisz to wiedzieć
3. Jak złagodzić katar u dziecka?
Rób inhalacje – skorzystaj z nebulizatora lub zastosuj inhalacje wodne, z dodatkiem naparu z rumianku, szałwii, anyżu.
Przypilnuj, żeby dziecko dużo piło – to rozrzedzi wydzielinę i pomoże w oczyszczaniu noska.
Nawilżaj powietrze – stosując nawilżacz lub rozwieszając pranie, często wietrząc pokój.
Spaceruj z dzieckiem – pod warunkiem, że nie gorączkuje. Wilgotne powietrze obkurczy śluzówkę nosa i ułatwi oddychanie.