Trwa ładowanie...

17-latka była zaniepokojona. Ginekolog odkrył straszną prawdę

Avatar placeholder
28.12.2022 10:00
O rzadkiej wadzie dowiedziała się jako nastolatka
O rzadkiej wadzie dowiedziała się jako nastolatka (Facebook)

Trzy lata temu u Vics zdiagnozowano rzadkie schorzenie. Lekarze odkryli, że kobieta urodziła się bez macicy po tym, jak nie miała miesiączki w wieku 17 lat.

Urodziła się bez macicy
Urodziła się bez macicy (Facebook)
spis treści

1. Urodziła się bez macicy

20-letnia Vics Lane cierpi na chorobę zwaną zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera (MRKH), czyli wrodzony brak lub niedorozwój macicy i pochwy, przy prawidłowej czynności jajników i narządów płciowych. To rzadkie zaburzenie dotyka tylko około 1 na 5000 kobiet.

Nazwa zespołu nawiązuje do nazwisk Augusta Mayera, Karla von Rokitansky’ego, Hermanna Kustera i Georges’a André Hausera, którzy opisali go jako pierwsi, niezależnie od siebie.

Rozpoznanie zespołu Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera zwykle odbywa się przy wyjaśnianiu braku pierwszej miesiączki. Wcześniej zwykle nie obserwuje się niepokojących objawów. Uwagę powinien zwrócić brak miesiączki u dziewcząt powyżej 16. roku życia.

2. Nigdy nie zajdzie w ciążę

I to właśnie w taki sposób chorobę zdiagnozowano u Vics. Kobieta udała się do lekarza, ponieważ niepokoił ją fakt, iż w wieku 17 lat nadal nie ma miesiączki.

- Początkowo myślałam, że brak miesiączki to wynik stresu. Dużo się wtedy uczułam, zdawałam egzaminy, mało jadłam. Lekarz wysłał mnie na szczegółowe badania, które ujawniły, że nie mam macicy. Nigdy nie zostanę mamą. Moja "podróż" z tą chorobą trwa już trzy lata - zdradza Vics.

Kobieta przyznaje, że świadomość, iż nigdy nie będzie mogła mieć własnych dzieci, ją dobija.

- Jeszcze się z tym nie pogodziłam i nie wiem, czy kiedykolwiek zdołam. Zawsze marzyłam o tym, że położę rękę na moim ciążowym brzuchu i poczuję ruchy dziecka - opowiada.

20-latka twierdzi, że często spotyka się z dużym niezrozumieniem.

- Niektórzy radzą: "przecież możesz adoptować dziecko" - to mnie nie pociesza. Ci ludzie nie wiedzą, co czuję. Często słyszę, że jestem wybrakowana, albo ludzie nazywają mnie "zepsutym towarem". To okropne - relacjonuje.

3. Założyła organizację charytatywną

Vics przyznaje, że jej bliscy również nie mogą pogodzić się z diagnozą.

- Na początku odetchnęli z ulgą, bo wreszcie wiedzieli, co mi jest. Jednak z każdym dniem było coraz trudniej, szczególnie gdy zaczęliśmy czytać, z czym wiąże się ta choroba. Wiem, że szczególnie moja mama nie może się z tym pogodzić - mówi 20-latka.

Kobieta założyła własną organizację charytatywną MRKH Stars. Przy jej pomocy chce zwiększać świadomość na temat rzadkiego schorzenia.

- MRKH Stars jest skierowana do młodych osób, które zmagają się z zespołem Mayera-Rokitansky'ego-Küstera-Hausera. Choć siedziba organizacji znajduje się w Wielkiej Brytanii, ma globalny zespół i chcemy pomagać ludziom na całym świecie - przekonuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze