Trwa ładowanie...

Brak okresu przyczyny – powody

Avatar placeholder
31.03.2021 17:12
Brak okresu przyczyny – powody
Brak okresu przyczyny – powody (123rf)

Przyczyn braku okres jest co najmniej kilkanaście i nie zawsze związane są z ciążą. Brak okresu może być spowodowany chorobą, ale również ciążą. Nie należy się martwić, kiedy nasz okres spóźnia się o kilka dni, a w razie czego udać się do ginekologa. Jakie są najczęstsze przyczyny braku okresu?

spis treści

1. Brak okresu przyczyny – powody

Brak okresu może wynikać z wielu czynników. Często kobiety są zaniepokojone, że nie mają okresu przez kilka lub kilkanaście dni - nie powinny - gdyż zdarza się to często, zwłaszcza wtedy kiedy cykl miesiączkowy nie jest wyregulowany.

Do najczęstszych przyczyn braku okresu można zaliczyć:

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
  • Ciążę – ciążę można potwierdzić do 10 dni przed spodziewaną miesiączką. W aptece można zakupić bardzo czułe testy ciążowe, które dają niezwykle dokładny wynik.

  • Nadmiar stresu – jeżeli kobieta denerwuje się zbyt często, to stres może spowodować w jej organizmie problemy. Wzrost prolaktyny może zatrzymać u kobiety owulację.

Spóźniony okres? To nie musi być ciąża
Spóźniony okres? To nie musi być ciąża [7 zdjęć]

Jeśli nie starasz się o dziecko, spóźniona miesiączka może być powodem do zmartwień. Brak okresu nie

zobacz galerię
  • Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych – zażywając tabletki antykoncepcyjne, cykl miesiączkowy kobiety jest unormowany i regularny, co do dnia, a nawet co do godziny. Tabletki mają za zadanie nie dopuścić do owulacji. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych organizm może potrzebować trochę więcej czasu, aby się przyzwyczaić i unormować.

  • Rygorystyczna dieta – jeżeli kobieta odchudza się przez długi czas albo nie dostarcza swojemu organizmowi wystarczającej ilości węglowodanów, białek czy witamin, może doprowadzić do zaniku lub nieregularności cykli miesiączkowania. Jeżeli w organizmie kobiety będzie mniej niż 16 proc. tłuszczu, to miesiączka najprawdopodobniej w ogóle zaniknie.

  • Nadmiar wysiłku fizycznego – intensywny wysiłek fizyczny również wpływa na nieregularne cykle i jest przyczyną braku okresu. Wynika to z tego, że przemęczony organizm nie jest w stanie prawidłowo i wystarczająco zadbać o wszystkie układy.

  • Podróże – zmiany stref czasowych nie wpływają korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Zegar biologiczny powinien być unormowany, ponieważ tylko wtedy hormony mają możliwość pracować prawidłowo.

  • Praca – zwłaszcza praca zmianowa może być główną przyczyną okresu. Osoby, które pracują na zmiany, często są zmęczone niewyspane, ich metabolizm znacznie zwalnia, a organizm może się buntować i nie miesiączkować. Oprócz braku miesiączki taki typ pracy może przyczynić się do powstawania chorób serca, a także raka piersi.

Musisz to wiedzieć

  • Leki – niektóre leki mogą powodować, że miesiączka w ogóle nie występuje, do takich leków zalicza się m.in.: antydepresanty.

  • Choroba tarczyca – jeżeli u kobiety nie występuje miesiączkowanie, a podejrzewa u siebie problemy z tarczycą, to należy niezwłocznie wykonać badania, które potwierdzą czy brak okresu jest spowodowany chorobą tarczycy.

  • Menopauza – najczęściej występuje u kobiet dojrzałych (między 44. rokiem, a 56. rokiem życia). Menopauza wiążą się z zanikiem miesiączkowania na stałe, jednak oprócz tego kobiecie towarzyszą inne mniej przyjemne dolegliwości.

Jeżeli zauważymy u siebie, że okres się spóźnia albo nie pojawia się w ogóle przez kilka miesięcy, a nie jesteśmy w ciąży, to należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zleci komplet badań. Należy także powiadomić lekarza o wszystkich problemach, a także o naszym sposobie życia czy odżywiania się.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze