2 z 7Diagnoza PCOS
- Diagnoza ta nie jest dla kobiety wyrokiem. Wiąże się jednak z koniecznością podjęcia właściwego leczenia, które ma na celu wywołanie miesiączek, a przede wszystkim — owulacji. Dotyczy to zwłaszcza pań, które pragną zajść w ciążę. Większości kobiet przy wprowadzeniu odpowiedniej terapii to się udaje — przekonuje dr Paszkiewicz-Juszczak.
Jak zatem leczy się PCOS?
- Leczenie jest hormonalne i zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. Ponieważ objawy tego zespołu są złożone, wymaga specjalistycznego i holistycznego podejścia do problemu. Terapia uzależniona jest od dominujących zaburzeń hormonalnych, etapu życia i oczekiwań kobiety.
- Należy określić, czy celem leczenia jest uzyskanie ciąży, czy też leczenie objawów związanych z hiperandrogenizmem i brakiem owulacji. W każdej z tych sytuacji klinicznych wskazana jest zmiana stylu życia. Zmniejszenie masy ciała u osób z PCOS, które mają nadwagę lub są otyłe, jest korzystne, nawet jeśli jest to zmiana na poziomie 2-5 proc. Zaobserwowano korzystny wpływ zmniejszenia wagi na: zwiększenie liczby owulacji i ciąż oraz zmniejszenie liczby poronień, stężenie testosteronu, a także wpływ androgenów na skórę. Utrata zbędnych kilogramów i dieta z ograniczeniem kalorii powinny być zalecane wszystkim kobietom z PCOS, które zmagają się z nadwagą lub otyłością, niezależnie od celu terapii — podkreśla ekspert.
Zobacz też: Onkolog wyjaśnia, kto jest najbardziej narażony na raka piersi