4 z 7Zaburzenia współtowarzyszące PCOS
- Podejrzenie zespołu PCOS należy wysunąć u wszystkich dziewcząt po okresie dojrzewania, u których stwierdzono hirsutyzm i nieregularne miesiączki. Dotyczy to zwłaszcza osób otyłych (niektóre pacjentki w ogóle nie mają menstruacji i najczęściej mają wyraźną nadwagę) - mówi dr Paszkiewicz-Juszczyk.
- Ponadto trądzik ropny oporny na leczenie dermatologiczne może być wynikiem nadmiernego owłosienia — objawu zespołu policystycznych jajników — dodaje specjalista.
Warto nadmienić, że PCOS może współistnieć z takimi chorobami jak cukrzyca typu 2 i schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Oznacza to, że te dolegliwości częściej występują u osób z zespołem policystycznych jajników niż u zdrowych kobiet. W przypadku cukrzycy przyczyną jest otyłość i oporność na insulinę.
Z tym zespołem może też współwystępować hiperprolaktynemia (dotyczy 30 proc. kobiet chorujących na PCOS), czyli nadmiar hormonu (prolaktyny) wydzielanego przez przysadkę. Objawia się m.in. mlekotokiem — wydzielaniem mleka z piersi kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią dziecka.
Zobacz też: Wirus bardzo niebezpieczny dla niemowląt. Od 2016 r. zmarło sześcioro dzieci w Polsce