5 przyczyn wysokiego cholesterolu. Zobacz, na co musisz uważać
Połowa Polaków ma za wysoki poziom cholesterolu. Za taki stan może odpowiadać wiele czynników - skłonności genetyczne, wiek, płeć, a także nieodpowiednia dieta. Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny.
1. Wysoki cholesterol - historia rodzinna
Jeśli masz zbyt wysoki poziom cholesterolu, porozmawiaj z bliskimi. Wywiad rodzinny w tym wypadku jest bardzo ważny – może się okazać, że twoi przodkowie cierpieli na hipercholesterolemię, czyli zaburzenie lipidowe, które sprzyja rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych. Zwiększa się wtedy ryzyko wystąpienia zawału serca.
2. Wysoki cholesterol - nadwaga
Brak odpowiedniej ilości ruchu może podwyższać poziom złego cholesterolu LDL. Rzadko ćwiczysz? Możesz nie tylko przytyć, ale również narazić się na zwiększenie poziomu trójglicerydów we krwi oraz obniżenie tzw. dobrego cholesterolu HDL.
3. Wysoki cholesterol - wiek
Wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo, że będziemy mieli problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu cholesterolu. Zaczyna on rosnąć już po osiągnięciu wieku 20 lat. Już wtedy warto zadbać o dietę i regularnie kontrolować stężenie cholesterolu.
4. Wysoki cholesterol - dieta
Ogromną rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu we krwi odgrywa zdrowa dieta. Niestety, w dobie fast foodów spożywamy dużą ilość tłuszczów nasyconych. Znajduję się one przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia są tłuszcze trans, czyli utwardzone oleje roślinne. Znajdują się m.in. w olejach wykorzystywanym do smażenia, wyrobach cukierniczych czy gotowych daniach w proszku.
Aby dbać o swój cholesterol, zrezygnuj ze smażonych dań, fast foodów, słonych przekąsek, słodyczy, gotowych produktów garmażeryjnych i dań instant. W zamian w twojej diecie powinny się znaleźć warzywa i owoce. Staraj się też ograniczać jedzenie czerwonego mięsa.
5. Wysoki cholesterol - papierosy
O tym, że palenie jest szkodliwe, wiedzą nawet przedszkolaki. Przez nałóg obniża się poziom lipoprotein HDL, a naczynia krwionośne ulegają uszkodzeniom, co zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów krwi. Stąd już krótka droga do miażdżycy tętnic. Uzależnienie od nikotyny i podwyższony poziom frakcji LDL sprawiają, że zwiększa się aż o kilkadziesiąt procent ryzyko chorób naczyniowo-sercowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Wypij przed śniadaniem. Rozkręca metabolizm, spala tłuszcz.