Trwa ładowanie...

Autyzm atypowy. Przyczyny, objawy, leczenie

Ewa Rosiecka
20.09.2022 01:04
Autyzm atypowy to jedna z odmian autyzmu, który objawia się zwykle po 3 roku życia dziecka
Autyzm atypowy to jedna z odmian autyzmu, który objawia się zwykle po 3 roku życia dziecka (Adobe Stock)

Autyzm atypowy jest jedną z odmian autyzmu. Diagnozowany jest najczęściej w nieco poźniejszym wieku, niż zwykle ma to miejsce w przypadku autyzmu u dzieci, najczęściej po 3. roku życia. Czym charakteryzuje się autyzm atypowy? Jakie są przyczyny i objawy tego zaburzenia? W jaki sposób leczyć autyzm atypowy?

spis treści

1. Czym jest autyzm atypowy?

Autyzm atypowy to jedna z odmian autyzmu, diagnozowana zwykle później niż autyzm klasyczny. Czym jest autyzm? Jest to zaburzony odbiór wrażeń zmysłowych i trudności w komunikowaniu się, wyrażaniu swoich emocji i rozpoznawaniu intencji i uczuć innych ludzi.

W przypadku autyzmu atypowego pierwsze objawy pojawiają się około 3. roku życia dziecka. Zazwyczaj oprócz wyżej wymienionych objawów pojawiają się także inne zaburzenia rozwoju oraz liczne schorzenia o podłożu genetycznym, które sprawiają, że trudno jest wychwycić typowe objawy autyzmu.

Zobacz film: "Agresja u dzieci autystycznych"

Symptomy autyzmu atypowego zwykle utrzymują się w większym lub mniejszym stopniu do końca życia.

2. Jakie są przyczyny autyzmu atypowego?

Przyczyny autyzmu atypowego nie do końca zostały poznane i zbadane. Wśród czynników ryzyka wystąpienia tego zaburzenia znajdują się:

Najczęstszymi czynnikami genetycznymi, które uznawane są za przyczyny autyzmu atypowego, możemy wyróżnić:

  • stwardenienie guzkowate;
  • mutacja: zespół łamliwego chromosomu X;
  • mutacja genu ADA2;
  • mutacje niektórych genów z regionu chromosomów 2 i 7.
Siedem najczęstszych pytań o autyzm
Siedem najczęstszych pytań o autyzm

Temat autyzmu nagłaśniany jest po to, żeby świadomość społeczna tego zaburzenia wzrastała, a osoby z

przeczytaj artykuł

3. Jak objawia się autyzm atypowy?

Autyzm atypowy zwykle objawia się bardzo późno. Do 3. roku życia maluch może rozwijać się prawidłowo, choć zazwyczaj wykazuje problemy z budowaniem relacji społecznych i komunikacją, co jest typowe dla spektrum autyzmu.

Objawy autyzmu tego rodzaju mogą odbiegać od klasycznych jego symptomów. Zwykle nie są spełnione 3 podstawowe kryteria diagnostyczne (interakcje społeczne, stereotypowe zachowania i komunikacja), bądź też objawy w 2 z 3 tych kryteriów nie są bardzo nasilone.

Co powinno zaniepokoić rodziców? Warto zainteresować się, gdy maluch:

  • nie wskazuje rzeczy dłonią;
  • nie robi postępów w mówieniu;
  • nie utrzymuje kontaktu wzrokowego;
  • nie wodzi wzrokiem za przedmiotami;
  • bardziej interesują go przedmioty niż ludzie.

W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady lekarskiej, aby potwierdzić lub wykluczyć autyzm atypowy.

4. Jakie są metody leczenia autyzmu atypowego?

Terapia autyzmu atypowego powinna być w każdym przypadku dopasowana do każdego dziecka indywidualnie. Podobnie, jak nie ma jednakowych objawów tej choroby, nie istnieje również jedna metoda odpowiadająca za leczenie tego zaburzenia.

W przypadku autyzmu najczęściej stosowana jest terapia behawioralna - nauczenie chorej osoby umiejętności związanych z relacjami społecznym i komunikacją.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.