Trwa ładowanie...

Badanie Amslera na zwyrodnienie plamki żółtej

Avatar placeholder
23.04.2019 14:53
Badanie Amslera na zwyrodnienie plamki żółtej
Badanie Amslera na zwyrodnienie plamki żółtej (123rf)

Aby przekonać się, czy cierpimy na zwyrodnienie plamki żółtej, można przeprowadzić test Amslera. Jest to badanie okulistyczne, które może zostać wykonane nawet w domu. Ma ono na celu ocenę jakości widzenia. Warto wiedzieć, że nie jest to test na astygmatyzm. Pomaga on znaleźć nieprawidłowości w widzeniu, np. zwyrodnienie plamki żółtej.

spis treści

1. Co bada test Amslera?

Test Amslera sprawdza, czy chory widzi dobrze. Obejmuje on niewielki obszar widzenia, ale jest to w zupełności wystarczające. Jest to bowiem obszar o najostrzejszym widzeniu. Schorzenia, które dotykają plamki żółtej, to zazwyczaj zwyrodnienia plamki żółtej, retinopatia, zakrzep żyły, zakrzep tętnicy środkowej siatkówki. To badanie nie jest skuteczne, jeśli chory cierpi na astygmatyzm. Test Amslera pozwala na diagnozowanie nieprawidłowości plamki żółtej. Zaburzenia odkryte podczas badania mogą wskazywać także na uszkodzenie nerwu wzrokowego lub połączeń między okiem a mózgiem.

Test Amslera sprawdza, czy chory widzi dobrze
Test Amslera sprawdza, czy chory widzi dobrze (123RF)

2. Jak przebiega test Amslera?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Test Amslera może być wykonany nawet w domu. Do jego przeprowadzenia niezbędna jest kartka o boku dziesięciu centymetrów, która jest zakratkowana, a linie przecinają się co pół centymetra. Każdy kwadrat w kratce odpowiada za jeden stopień kąta widzenia. Na samym środku siatki jest punkt, na który należy patrzeć najpierw jednym a później drugim okiem. Aby test był miarodajny należy pamiętać o tym, że:

• jeśli nosimy okulary, wykonujemy go w okularach,

• środkowy punkt powinien być obserwowany z 30 centymetrów,

• oko powinno być nieruchome i wpatrzone w środkowy punkt,

• nie należy zamykać oka, tylko je zasłaniać,

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

• najpierw należy zasłonić jedno oko i przeprowadzić badanie, a później zrobić to samo z drugim okiem.

Badanie Amslera jest wykorzystywane także do monitorowania chorych, u których zdiagnozowano zaburzenia plamki żółtej. Dzięki regularnemu wykonywaniu testu można odpowiednio wcześniej zauważyć pogarszanie się wzroku.

Musisz to wiedzieć

Jeśli osoba badana jest zdrowa, będzie normalnie widziała kwadrat. W przypadku schorzenia plamki żółtej wzór siatki będzie zniekształcony, będzie się wyginał lub skręcał, kwadraciki będą się różniły wielkością lub pojawią się mroczki. Linie będą się rozmazywały i znikały. W momencie wystąpienia takich objawów, należy udać się do lekarza. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym jego efekty będą lepsze.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze