Trwa ładowanie...

Bezpieczna antybiotykoterapia

Avatar placeholder
25.04.2019 13:00
Bezpieczna antybiotykoterapia
Bezpieczna antybiotykoterapia (123rf)

Substancje chemiczne mające zdolność niszczenia bakterii lub hamowania ich wzrostu nazywamy antybiotykami. W naturalnych warunkach wytwarzane są one przez drobnoustroje. Człowiek wytwarza antybiotyki w warunkach laboratoryjnych. Kiedy zażywamy antybiotyki, ważne jest, aby nasza dieta była bogata w probiotyki naturalne, które zawierają dobre bakterie.

spis treści

1. Jak bezpiecznie przyjmować antybiotyki?

To, jak zadziałają antybiotyki, zależy od tego, jak są przyjmowane. Aby ich działanie było jak najskuteczniejsze, warto przestrzegać kilku zasad.

  • Antybiotyki przyjmujemy na godzinę przed jedzeniem lub dwie godziny po jedzeniu. Spowodowane jest to tym, że posiłek może zmniejszać przyswajanie substancji zawartych w leku.

  • Nie należy rozgryzać tabletek ani wysypywać zawartości kapsułek. Jeśli tabletka zostanie rozdrobniona, do żołądka dotrze jego mniejsza ilość. Na dodatek niektóre antybiotyki powinny trafić do żołądka w osłonce, aby nie zostały zniszczone przez kwas żołądkowy.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"
Zażywając antybiotyki powinniśmy przestrzegać kilku zasad
Zażywając antybiotyki powinniśmy przestrzegać kilku zasad (123RF)
  • Antybiotyków nie należy popijać sokami cytrusowymi. Niewskazane jest też mleko oraz jego przetwory. Związki, które są zawarte w sokach owocowych, najczęściej utrudniają wchłanianie leków z przewodu pokarmowego. Natomiast mleko i jego pochodne zawierają dużo wapnia, który wchodzi w reakcję z lekiem, tworząc nierozpuszczalne w wodzie sole. Dlatego antybiotyk jest gorzej wchłaniany i to nawet o 50 proc. Oczywiście, w żadnym wypadku nie należy rezygnować z nabiału, gdyż zawiera on probiotyki naturalne. Wystarczy, że nabiał będziemy spożywali na dwie godziny przed lub po zażyciu antybiotyku.

  • Antybiotyki powinny być zażywane o jednakowych porach. W równych odstępach czasu, zazwyczaj co 4, 6 lub 8 godzin. Niektóre antybiotyki nowej generacji zażywa się 1–2 razy na dobę. Ma to na celu utrzymanie stałego poziomu leku we krwi. Kiedy stężenie antybiotyku we krwi będzie zbyt małe, bakterie mogą go pokonać i mogą się na niego uodpornić. Jeśli spóźnienie w zażywaniu leku jest mniejsze niż godzinę, należy go zażyć i następną dawkę przyjąć zgodnie z planem. W przypadku dłuższej przerwy należy ominąć tę dawkę i nigdy nie brać podwójnej porcji, gdyż może ona zwiększyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

  • Należy obserwować reakcję organizmu na antybiotyk. Przy każdej antybiotykoterapii mogą wystąpić skutki uboczne. Do momentu, kiedy są mniej groźne niż sama infekcja, uważa się, że antybiotyk jest bezpieczny. Jednak, kiedy wystąpią działania niepożądane, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który zdecyduje, czy nie zmienić antybiotyku. Jeśli działania niepożądane charakteryzują się dusznościami, obrzękiem języka, utratą przytomności, należy niezwłocznie wezwać lekarza, gdyż takie objawy mogą sygnalizować niebezpieczny dla życia wstrząs anafilaktyczny.

  • Nie powinno się zażywać antybiotyków i pić alkoholu. Nawet mała zawartość alkoholu może sprawić, że antybiotyk wejdzie z nim w niepożądaną interakcję. Alkohol może mieć wpływ na zwiększenie lub zmniejszenie wchłaniania antybiotyku przez organizm oraz może potęgować działania uboczne.

  • Zażywając antybiotyki, należy odstawić preparaty żelaza, wapnia i lekarstwa stosowane w przypadku nadkwaśności żołądka. Wiążą się one bowiem z antybiotykami i nie są wchłaniane z przewodu pokarmowego. Także zażywanie witamin nie jest wskazane, gdyż są one dobrą pożywką dla bakterii.

  • Nigdy nie należy przerywać kuracji antybiotykami tuż po ustąpieniu objawów. O długości leczenia decyduje lekarz i należy bezwzględnie przestrzegać jego zaleceń. Bardzo często, już w środku terapii, czujemy się lepiej, gdyż antybiotyk zabił większość bakterii. Odstawienie leków w tym momencie może spowodować ponowne namnożenie się bakterii i nawrót choroby. Na dodatek bakterie te będą już uodpornione na zażywany przez nas antybiotyk. Zawsze należy doprowadzić kurację do końca!

Musisz to wiedzieć

  • Nie należy zażywać antybiotyków bez konsultacji z lekarzem. Stosowanie lekarstw, które zostały po poprzedniej kuracji, może być fatalne w skutkach. Przypadkowy preparat sieje spustoszenie w naturalnej florze bakteryjnej i nie pomogą na to nawet probiotyki naturalne. Nieodpowiedni antybiotyk osłabi system odpornościowy i sprawi, że nabawimy się kolejnej infekcji.

  • Po zażyciu ostatniej dawki lekarstwa należy zadbać o odbudowanie naturalnej flory bakteryjnej. Doskonale sprawdzą się tutaj kefiry i jogurty, które zawierają naturalne probiotyki. Można też stosować preparaty zawierające żywe kultury bakterii kwasu mlekowego. Ułatwiają one przywrócenie właściwego składu flory bakteryjnej oraz wzmacniają naturalne siły obronne organizmu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze