Trwa ładowanie...

Białe plamki na paznokciach. O czym mogą świadczyć?

 Agnieszka Gotówka
30.10.2020 13:59
Białe plamki na paznokciach. O czym mogą świadczyć?
Białe plamki na paznokciach. O czym mogą świadczyć? (GettyImages)

Powszechnie uważa się, że białe plamki na paznokciach to oznaka niedoborów witamin i minerałów. Niekiedy faktycznie tak jest, jednak zdecydowanie częściej przyczyna tych zmian jest inna.

spis treści

1. Czym są białe plamki na paznokciach?

Białe plamki na paznokciach fachowo nazywa się leukochynią. Na powierzchni płytki paznokciowej zobaczył je co najmniej raz w życiu niemal każdy z nas. Najczęściej ich pojawienie się to efekt mikrourazów, które naruszają łożysko paznokcia.

Niekiedy białe plamy na paznokciach występują pojedynczo. Są niewielkie, czasem trudno je zauważyć. Mają nieregularny kształt (kropki, prążki, plamki). Zdarza się jednak, że obejmują niemal całą płytkę paznokcia.

2. Białe plamki na paznokciach. Dlaczego powstają?

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Większość z nas uważa, że białe plamki na paznokciach to wynik niedoboru witamin i minerałów. Jest w tym ziarno prawdy, bo faktycznie – zmiany te mogą wynikać z braku takich składników mineralnych jak: cynk, wapń, żelazo czy witaminy z grupy B. Warto wiec sprawdzić ich poziom, wykonując badanie krwi.

Ale równie często białe plamki na paznokciach to efekt mikrourazu. Mogło do niego dojść niepostrzeżenie (np. w czasie pisania na klawiaturze) lub jakiś czas temu, stąd możemy od razu nie łączyć zmian na paznokciach z wypadkiem.

Białe plamki na paznokciach u kobiet pojawiają się też niekiedy po zabiegach kosmetycznych lub po ściągnięciu paznokci akrylowych lub żelowych. Objaw ten może być też wynikiem źle wykonanej pielęgnacji dłoni.

3. Jak usunąć białe plamki na paznokciach?

Nie można usunąć białych plamek na paznokciach. Co zatem z nimi zrobić? Po pierwsze, warto spróbować odnaleźć przyczynę ich pojawienia się. O ewentualnych niedoborach dowiemy się, wykonując badanie krwi.

Po drugie, pozwólmy paznokciom odetchnąć. Ograniczmy zabiegi kosmetyczne do absolutnego minimum. Po trzecie, zadbajmy o dietę bogatą w cynk, który pozytywnie wpływa na stan włosów i paznokci. Do jadłospisu warto włączyć ziarna słonecznika, ser żółty, orzechy oraz warzywa strączkowe.

4. Kiedy białe plamki na paznokciach oznaczają poważniejszą chorobę?

Niekiedy, choć bardzo rzadko, białe plamki na paznokciach to objaw poważniejszego schorzenia, np. anemii. Mogą też towarzyszyć chorobom skóry (m.in. łuszczycy), ziarnicy złośliwej, niewydolności nerek czy obniżonej odporności oraz świadczyć o zatruciu metalami ciężkimi.

Białe plamki na paznokciach, zwłaszcza stóp, mogą sugerować infekcję grzybiczą. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów warto zgłosić się do podologa (specjalista chorób stóp).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze