Trwa ładowanie...

Biegunka wywołana wirusami – co należy wiedzieć?

Avatar placeholder
26.03.2021 13:51
Biegunka wywołana wirusami – co należy wiedzieć?
Biegunka wywołana wirusami – co należy wiedzieć?

Biegunka może pojawić się z wielu przyczyn. Do częstych należą infekcje wirusowe. Nikogo też nie dziwi biegunka przed porodem, która ma na celu oczyszczenie organizmu przed przyjściem na świat dziecka. Także infekcja żołądkowa, nazywana grypą żołądkową, może objawiać się biegunką oraz wymiotami. Warto wiedzieć, że biegunka może doprowadzić do odwodnienia, a także może być przyczyną wystąpienia zaburzeń metabolicznych. W niektórych przypadkach, po pojawieniu się biegunki, konieczna może być wizyta w szpitalu. Jeśli biegunka występuje jako objaw infekcji żołądkowej, należy poznać i zlikwidować jej przyczyny.

spis treści

1. Przyczyny występowania grypy żołądkowej u dzieci

U dzieci, które nie ukończyły 2. roku życia, za ponad połowę przypadków ostrej biegunki odpowiadają rotawirusy.

U dzieci występowanie biegunki spowodowane jest rotawirusami
U dzieci występowanie biegunki spowodowane jest rotawirusami (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Atakują one najczęściej w okresie jesienno-zimowym i rozprzestrzeniają się na różne sposoby:

• poprzez brudne ręce lub zanieczyszczone zabawki, które dzieci wkładają do ust;

• drogą kropelkową;

• poprzez spożycie zanieczyszczonego płynu, np. wody.

Biegunka wywołana przez rotawirusy ma zazwyczaj charakter epidemiczny. Powoduje ona zakażenie w całych przedszkolach i żłobkach. Jej objawy utrzymują się od trzech dni do ponad tygodnia. Taka ostra biegunka może spowodować odwodnienie dziecka. Także adenowirusy mogą spowodować wystąpienie ostrej biegunki. U niemowląt i małych dzieci pojawia się w przewodzie pokarmowym infekcja. Biegunka wirusowa, której przyczyną są te wirusy, może pojawić się o dowolnej porze roku. U dziecka, oprócz biegunki, może pojawić się zapalenie ucha, zapalenie gardła oraz niedrożność w nosie. W podobny sposób przebiega zakażenie caliciwirusami, ale symptomy są znacznie łagodniejsze. U chorego dziecka może pojawić się wysypka. Także norowirusy mogą spowodować pojawienie się biegunki.

Domowe sposoby na biegunkę
Domowe sposoby na biegunkę [9 zdjęć]

Biegunka to zazwyczaj reakcja organizmu na obecne w przewodzie pokarmowym bakterie i wirusy. Niekiedy

zobacz galerię

2. Jak postępować przy grypie żołądkowej?

Postępowanie przy grypie żołądkowej, która objawia się biegunką wirusową, opiera się na leczeniu objawowym. Należy zadbać o uzupełnienie niedoborów wody i elektrolitów. Nie można dopuścić do odwodnienia się dziecka. Należy stosować doustne płyny nawadniające. Płyny nawadniające można podać w momencie wystąpienia pierwszych objawów biegunki. Pozwoli to na utrzymanie odpowiedniego nawodnienia organizmu dziecka. Płyny doustne podaje się dziecku małymi porcjami, ale bardzo często. Dzięki temu są lepiej wchłaniane i ograniczamy ryzyko pojawienia się wymiotów. W zależności od wieku dziecka można je podawać kroplomierzem lub w kubeczku. Mogą być delikatnie schłodzone.

Podczas biegunki nie zaleca się spożywania soków owocowych, napojów gazowanych czy rosołu. Płyny te charakteryzują się wysoką osmolarnością, czyli ściągają wodę z krwiobiegu do przewodu pokarmowego. Woda zostaje wtedy wydalona razem z kałem. Zamiast więc działać zapobiegawczo przed odwodnieniem, mogą odpowiadać za nasilenie się objawów biegunki.

Musisz to wiedzieć

U kobiet w ciąży bardzo często pojawia się biegunka przed porodem. Nie jest ona niczym groźnym. To organizm przygotowuje się do porodu i usuwa wszelkie przeszkody, jakie mogą stanąć na drodze dziecku. Taka biegunka może pojawić się na kilka dni przed rozwiązaniem. Kiedy wystąpi, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze