Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Profilaktyka problemów żołądkowych

Avatar placeholder
Radosław Rogalski 24.05.2017 11:09
Profilaktyka problemów żołądkowych
Profilaktyka problemów żołądkowych

Złe samopoczucie spowodowane ciągłym bólem brzucha, wzdęciami i zgagą może znacząco utrudniać życie codzienne. Nie należy bagatelizować tych objawów, gdyż najprawdopodobniej są one podyktowane problemami żołądkowymi. Dla pewności trzeba to sprawdzić u lekarza. Istotne jest jednak uświadomienie sobie, że doskwierające objawy wymuszają na człowieku zmianę obecnego stylu życia, głównie odżywiania.

spis treści

1. Jak sprawić, by żołądek był zdrowy?

Choroby żołądka są różne, jednak potrafią one informować człowieka w sposób bolesny i bardzo widoczny. Istotne jest jednak, by nie bagatelizować pojawienia się objawów takich jak bóle brzucha czy ciągłe wzdęcia, lecz świadomie udać się do lekarza na diagnozę.

Na zdrowy żołądek jest niezbędna zdrowa dieta
Na zdrowy żołądek jest niezbędna zdrowa dieta (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Żołądek potrzebuje kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu godzin na dokładne przetrawienie pokarmu i pozbycie się toksycznych odpadów. Kiedy jednak z różnych przyczyn ten proces jest zaburzony, człowiek doświadcza nieprzyjemnych gazów i wzdęć. Warto zatem pamiętać – aby dobrze przetrawić, trzeba też nawodnić żołądek zdrowymi dla niego płynami, ewentualnie zdrowotnymi ziółkami ułatwiającymi trawienie.

Kłopoty z trawieniem głównie spowodowane są niewłaściwie zbilansowaną dietą oraz nieodpowiednią ilością spożywanych posiłków, a także ich sposobem przyrządzenia i czasu spożycia. Te wszystkie czynności związane z jedzeniem są niezwykle istotne, by odczuwać sytość w ciągu dnia i unikać przejedzenia, czy też spożywania posiłków ciężkostrawnych.

Aby uniknąć objawów zgagi czy niestrawności, warto sięgać po posiłki lekkostrawne, czyli chude mięso i nabiał, ale także warzywa nie strączkowe i zioła zamiast ostrych i słonych przypraw. Dodatkowo również zaleca się gotowanie, przyrządzanie posiłków na parze oraz pieczenie w folii. Stałe – co 3 godziny – podawanie małych porcji różnorodnego posiłku pozwoli na zapewnienie najedzenia i ustabilizowania nie tylko cukru w organizmie, ale też ilości kwasów żołądkowych.

Używki to wróg nie tylko żołądka, ale i całego organizmu człowieka, dlatego też należy unikać nadużywania wszelkich niezdrowych substancji, także lekowych. Zamiast nich warto świadomie korzystać z naturalnych ziół łagodzących objawy problemów żołądkowych. Zalicza się do nich imbir, melisę, rumianek, koperek, majeranek, miętę oraz żywokost lekarski.

2. Pozażywieniowa profilaktyka chorób żołądka

Zdrowe ciało to także dbanie o zęby, kondycję fizyczną, sen i odpoczynek. Te wszystkie czynniki w połączeniu ze zdrowo prowadzoną dietą potrafią zdziałać cuda. Człowiek wyspany, chodzący spać o stałych porach, śpiący odpowiednią dla wieku liczbę godzin, to pierwszy krok do wszystkich dalszych czynności. Sen to najlepsze lekarstwo na żołądek.

Oprócz snu potrzebny jest też czas na odpoczynek. Warto dobrze go zaplanować i świadomie z niego korzystać. Psychika wymaga zregenerowania po ciągłych stresach, zabieganiu i pracy zawodowej. Jednak trzeba umieć dobrze odpoczywać, by czuć, że organizm się zregenerował. Jednak to w sytuacji urlopowej. W ciągu każdego dnia natomiast trzeba pamiętać, by znaleźć czas dla siebie, zebranie myśli, spotkania towarzyskie, odpoczynek od pracy.

Chore zęby to skupisko bardzo groźnych bakterii zagrażających nie tylko jamie ustnej, ale też całemu organizmowi. Trzeba przestrzegać stałych wizyt u stomatologa, stosować codzienną profilaktykę produktami dostosowanymi do wieku i uzębienia osoby.

Musisz to wiedzieć

Ćwiczenia fizyczne to nie tylko godzinne wypocenie na sali gimnastycznej. To przede wszystkim codzienne spacery, gimnastyka poranna i wplecenie w ciągu dnia ruchu. Taki stan życia sprzyja nie tylko perystaltyce jelit, ale także umożliwia zregenerowanie się psychiczne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze