Trwa ładowanie...

Bierzesz pigułki antykoncepcyjne? Uważaj w samolocie

Avatar placeholder
Dominika Najda 27.07.2024 14:03
Przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne? O tym musisz pamiętać w czasie podróży
Przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne? O tym musisz pamiętać w czasie podróży (Getty Images)

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną muszą o niej pamiętać także podczas letnich wyjazdów. Pigułki antykoncepcyjne niosą jednak ze sobą pewne zagrożenia, jeśli decydujemy się na lot samolotem.

spis treści

1. Zwiększone ryzyko zakrzepów

Choć pigułki antykoncepcyjne są skuteczną metodą zapobiegania ciąży, mogą również zwiększać ryzyko powstawania zakrzepów krwi. Wszystko przez estrogen, który wpływa na krzepliwość krwi.

Hormon zwiększa niektóre czynniki krzepnięcia i jednocześnie zmniejsza antytrombinę III, co może prowadzić do tworzenia się skrzepów. Ryzyko to jest dodatkowo potęgowane przez długotrwałe siedzenie w jednej pozycji podczas lotów długodystansowych.

Zobacz film: "Tabletki antykoncepcyjne mogą chronić przed rozwojem niektórych rodzajów nowotworu"

Zakrzepy krwi mogą objawiać się na różne sposoby. Do najczęstszych symptomów należy jednak pulsujący lub skurczowy ból, obrzęk, zaczerwienienie i ciepło w nodze, choć może też pojawić się w okolicach ramienia.

Inne objawy to nagła duszność, ostry ból w klatce piersiowej, który nasila się przy wdechu, oraz kaszel lub odkrztuszanie krwi. Takie symptomy mogą świadczyć o tym, że skrzep przemieścił się do płuc, co jest stanem zagrażającym życiu.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

2. Przygotuj się na podróż

Warto jednak pamiętać, że zakrzepy krwi mimo wszystko należą do stosunkowo rzadkich powikłań, nawet u kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne. Do ich powstania prowadzi też wiele innych czynników.

Ważne jednak, by zwracać uwagę na niepokojące sygnały wysyłane przez organizm. Zakrzepom można też zapobiegać i wcale nie trzeba w tym celu odstawiać tabletek antykoncepcyjnych.

Podczas długich lotów ważne jest, aby regularnie się ruszać. Wstawaj, spaceruj po kabinie i wykonuj proste ćwiczenia, aby utrzymać krążenie krwi. Pij też dużo wody, by utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu. Unikaj alkoholu i kofeiny.

Noszenie skarpet uciskowych może pomóc poprawić przepływ krwi w nogach podczas długiego siedzenia. Skonsultuj się z lekarzem, aby dobrać odpowiedni rodzaj i stopień ucisku.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze