Trwa ładowanie...

"Cellulit" na piersi. To może być rak sutka

Avatar placeholder
10.12.2018 13:42
"Cellulit" na piersi może być jednym z objawów raka
"Cellulit" na piersi może być jednym z objawów raka (123RF)

Rozwijający się w piersi rak ma wiele objawów. Jednym z nich jest skóra przypominająca cellulit. Warto znać sygnały, które może wysyłać nam walczący z nowotworem organizm. Powodzenie leczenia jest bowiem często zależne od szybkości postawionej diagnozy.

1. Objawy raka piersi

Rak zapalny sutka jest jednym z najgorszych i najgorzej rokujących rodzajów raka piersi. Mimo że najczęściej dotyka kobiety, mogą na niego chorować także mężczyźni. Jego rozpoznanie jest trudne. Warto więc regularnie obserwować i badać swoje piersi, a w razie jakichkolwiek wątpliwości konsultować je z lekarzem.

Jakie objawy ma nowotwór sutka? Eksperci wśród objawów wymieniają m.in. zaczerwienienie piersi, a także utrzymujące się przez dłuższy czas ciepło w tym miejscu. Ponadto chory może zaobserwować wtedy zmiany w węzłach chłonnych oraz w okolicach sutka. Może być on nabrzmiały lub nawet powiększony. Zdarza się też, że podczas zmian nowotworowych sutek robi się wklęsły.

Innym, mniej znanym symptomem tej choroby jest zmiana skórna w obrębie piersi, która może przypominać cellulit. Pomarszczoną i grubą skórę, w której znajdują się wgłębieni,a łatwo zauważyć.

Zobacz film: "Tatuaże po mastektomii. Nowy trend na Instagramie"

Rak piersi stanowi aż 20 proc. wśród wszystkich onkologicznych problemów. Statystyki mówią, że codziennie 50 Polek dowiaduje się, że cierpi właśnie na tę chorobę. Na podstawie obecnych danych mówi się, że w przyszłości będzie chorowała co 14. Polka. W leczeniu istotną rolę odgrywa szybkość postawienia diagnozy, a w tym niezbędne jest samobadanie. Niestety statystyki nie są optymistyczne. Niektóre źródła podają, że prawie połowa dorosłych Polek nie bada się regularnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze