Nowotwory i ich leczenie
Nowotwory, a szczególnie rak jądra, mogą stać się przyczyną niepłodności. Metody leczenia nowotworów, w tym chemioterapia i radioterapia, działają szkodliwie na komórki plemnikotwórcze i mogą doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Niekiedy z czasem udaje się wznowić produkcję plemników, chociaż zdarza się również, że niepłodność jest trwała. Ryzyko niepłodności rośnie im bliżej jąder znajduje się rak, a tym samym cel naświetlań. Największe zagrożenie stanowi rak jąder, który powoduje nacieki i negatywnie wpływa na spermatogenezę.
1. Nowotwór jądra a niepłodność
Nie do końca wiadomo, w jaki sposób rozwój raka jądra przyczynia się do niepłodności. Istnieje jednak podejrzenie, że w wyniku uwalniania przez guz i komórki naciekające mediatorów, temperatura w mosznie podnosi się, a zbyt wysoka temperatura źle wpływa na nabłonek plemnikotwórczy, który przez to ulega uszkodzeniu.
Mężczyźni cierpiący na nowotwór jądra mają wyższy poziom przeciwciał przeciwplemnikowych niż zdrowi. Przeciwciała te inicjują proces aglutynacji plemników, czyli ich zlepiania i unieruchomienia. Przez to szanse na dotarcie plemników do komórki jajowej są znacznie ograniczone.
W przebiegu raka jądra może dojść do zaburzenia spermatogenezy z powodu niekorzystnego działania substancji wydzielanych przez nowotwór. Do substancji tych zalicza się hCG, czyli gonadotropinę kosmówkową. Jej działanie polega na stymulowaniu aromatyzacji testosteronu do estradiolu, czego konsekwencją są objawy feminizacji.
Nie można również zapominać o tym, że duży stres towarzyszy diagnozie raka jądra. Tak silny stres psychiczny przyczynia się do obniżenia jakości nasienia, a tym samym może stać się przyczyną niepłodności.
2. Leczenie nowotworów a niepłodność
Chemioterapia raka jądra ma bardzo niekorzystny wpływ na jakość nasienia. Konsekwencjami chemioterapii jest:
- azoospermia (całkowity brak plemników w ejakulacie) – stan ten odnotowuje się u 100% mężczyzn po 12 miesiącach od chemioterapii oraz u 17-25% pacjentów na 24 miesiące po chemioterapii;
- oligospermia (zbyt niska liczba plemników w nasieniu) – występuje u 50-75% mężczyzn na 24 miesiące po chemioterapii.
Normospermię, czyli prawidłową ilość plemników w nasieniu odnotowuje się u 50% chorych, którzy 36 miesięcy wcześniej zostali poddani chemioterapii.
Rokowania co do powrotu prawidłowych parametrów nasienia są najlepsze dla pierwszych dwóch lat po chemioterapii. Szczególnie dobre są dla mężczyzn przed 25. rokiem życia, którym usunięto nienasieniaka, a także u tych pacjentów, którzy przed rozpoczęciem leczenia mieli prawidłowe parametry nasienia i prawidłowy poziom FSH (hormonu folikulotropowego).
Leki przeciwnowotworowe stosowane w ramach leczenia raka jądra mają działanie mutagenne. Wiadomo zaś, że na ich szkodliwe działanie najbardziej podatne są komórki szybko dzielące się, w tym komórki nabłonka plemnikotwórczego. Efektem tego mogą być problemy z poczęciem lub wady wrodzone u dziecka.
Upośledzenie produkcji plemników u mężczyzn cierpiących na raka jądra jest wynikiem rozwoju choroby nowotworowej i podejmowanych prób leczenia. Jeśli jednak nowotwór rozpozna się w pierwszym stopniu zaawansowania, usunięcie jądra daje 33% szansy na przywrócenie prawidłowej spermatogenezy.