Badanie nasienia - charakterystyka, jak wygląda
Badanie nasienia to badanie plemników, ich ruchliwości, ilości i budowy oraz substancji zawartych w spermie. Niewystarczająca liczba plemników w spermie lub ich nieprawidłowa budowa mogą utrudniać lub uniemożliwiać zapłodnienie. Równie niekorzystny jest brak lub niewystarczająca ilość substancji odżywczych w spermie, niepozwalająca przetrwać plemnikom wystarczająco długo, by mogło dojść do zapłodnienia. Nieprawidłowości w zakresie spermy są jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności par starających się o dziecko. Badanie nasienia to badanie rutynowe w diagnostyce niepłodności, od którego zaczyna się szukanie jej przyczyn. Służy także ustalaniu ojcostwa.
1. Badanie nasienia - charakterystyka
Badanie nasienia to badanie różnych właściwości spermy i plemników. Składa się z nastepujących badań:
- badanie plemników pod względem ich budowy;
- badanie plemników pod względem ich ruchliwości;
- badanie ilości plemników w spermie;
- badanie procentowe ilości plemników żywych do martwych;
- badanie objętości całości spermy;
- badanie szybkości upłynnienia spermy;
- badanie pH spermy;
- badanie składu spermy (ilość fruktozy, cytrynianów i fosforanów);
- badanie zużycia fruktozy przez plemniki.
Badaniu nasienia może towarzyszyć badanie bakteriologiczne, gdyż infekcje także mogą utrudniać zapłodnienie. Diagnostyka niepłodności wykorzystuje wszystkie te czynniki.
2. Badanie nasienia - jak wygląda?
Do badania nasienia trzeba przygotować się w bardzo prosty sposób. Wystarczy przez 3-5 dni powstrzymać się od współżycia i masturbacji. W tym czasie ilość spermy będzie odpowiednia. Do badania nadaje się pierwszy wytrysk po okresie wstrzemięźliwości. Dodatkowy wytrysk w czasie wstrzemięźliwości może doprowadzić do nieprawidłowości w wyniku. Przed tym okresem najlepiej jest współżyć w miarę regularnie. Dłuższy okres wstrzemięźliwości może wpłynąć negatywnie na ruchliwość plemników.
Nasienie można pobrać samodzielnie w domu. Niezbędny jest do tego specjalny wyjałowiony pojemnik. Można go otrzymać w laboratorium lub w aptece.
Przed pobraniem próbki spermy do badania nasienia trzeba dokładnie umyć ręce i prącie wodą z mydłem. Pojemnik powinien być w temperaturze ciała człowieka, co można uzyskać, trzymając go chwilę w dłoniach. Za pomocą masturbacji należy doprowadzić się do wytrysku, a całą spermę pobrać do wyjałowionego pojemnika. Trzeba także pamiętać, aby robić to w jak najhigieniczniejszych warunkach, aby nie zanieczyścić próbki. Nie zaleca się także pobierania spermy do prezerwatywy, ze względu na możliwość zanieczyszczenia jej środkami chemicznymi, którymi zwykle nasączone są kondomy. Aby wynik badania nasienia był miarodajny, należy dostarczyć próbkę spermy do laboratorium w przeciągu dwóch godzin.
W laboratorium, przy oddawaniu próbki do badania nasienia, zwykle trzeba odpowiedzieć na kilka pytań. Są one związane z częstotliwością współżycia w ostatnim czasie, stosowanymi używkami, ewentualnymi urazami jąder. Ważna jest także informacja, czy mężczyzna przebywa lub pracuje w warunkach obniżających płodność (wysoka temperatura, silne drgania) oraz czy choruje lub chorował na choroby zakaźne.